Rosół - jakie są sekrety jego przygotowania ?

Najlepszy rosół wychodzi z mięs mieszanych, tak więc w najlepszym wypadku dobrze byłoby wrzucić do garnka kawałek kury, indyka i wołowiny - wszystko z kością. W wersji okrojonej, daję kawałek kury i indyka, a jeśli już mnie przyciśnie, pozostaję przy indyku (według mnie, najlepszy).

Mięso należy zalać ZIMNĄ wodą, wstawić na niewielki ogień i powoli gotować, dokładnie odszumowując zbierającą się pianę. Od wstawienia mięsa do otrzymania gotowego rosołu powinno minąć co najmniej 2 godziny, a lepiej 3.

Kiedy mięso się zagotuje i cała piana jest zebrana, dorzucam dwa listki laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego. Przykrywam garnek i gotuję dalej, przygotowując w tak zwanym międzyczasie włoszczyznę: marchewkę, pietruszkę, seler i por. Można dodać cebulę, przysmażoną nad ogniem, lub jeżeli nie dysponujecie ogniem (ja mam np. płytę ceramiczną), można użyć suchej patelni teflonowej. Po około godzinie od wrzucenia do garnka mięsa, dorzucamy warzywa.

Sekret złocistego koloru rosołu: do gotowania dodajemy 2 grzybki suszone lub kawałek małego buraczka. Bez obawy, rosół nie przebarwi się na brązowo czy czerwono, a za to nie będzie blady.

Ja dorzucam również 1-2 ząbki czosnku w całości, w zależności od wielkości garnka - moim zdaniem, poprawia smak.

Kiedy warzywa i mięso będą miękkie, należy wyjąć je z garnka i doprawić rosół solą i pieprzem w pożądanej ilości. Oprócz tego, ja zawsze doprawiam rosół lubczykiem (to dla osób, które lubią przyprawy typu Maggi), natomiast latem lubię posypywać rosół obficie zieloną pietruszką. Do tego odpowiedni makaron, i gotowe.

Pochodzi z przepisu: Rosół

Przepisy, których może dotyczyć porada

Zobacz też