Tatterowiec

Tatterowiec

No i przyszedł czas na mojego tatterowca. Przyznam się szczerze, że długo wzbraniałam się przed upieczeniem tego chleba. I nie za bardzo teraz jestem w stanie powiedzieć dlaczego? Chyba wydawał mi się jednym z tych bardzo ciężkich, kwaśnych razowców. Nie wiem skąd taka myśl. I zła jestem na siebie za to. Tatterowiec to jeden z najlepszych, a na pewno najprostszy zakwasowiec jaki piekłam. Jest świetny. O mięsistym i sprężystym miąższu. Grubej, chrupiącej, pięknej skórce. Cudownie pachnący zakwasem. Naprawdę długo zachowujący świeżość. No chleb ideał! I do tego jaki prosty w wykonaniu? Ja już upiekłam kilka jego bochenków od pierwszego razu i za każdym razem jest świetny. Dobrze Wam mówię – nie czekajcie z upieczeniem go tak długo jak ja – nie warto!

Przepis oczywiście autorstwa Tatter.

Zdjęcie - Tatterowiec  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki:

  • 400g zakwasu
  • 150ml wody*
  • 100g mąki żytniej razowej
  • 300g mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżeczka miodu
  • 2 łyżeczki soli

*Ilość wody zależy od gęstości zakwasu. Podane proporcje tyczą się zakwasu płynnego o hydratacji ok. 150% (czyli dokarmiany wodą i mąką w stosunku 3:2). Jeżeli macie zakwas o hydratacji 100% (mąką i woda w proporcjach 1:1) dodajcie więcej wody (nawet do 200ml). Jeżeli użyjecie więcej mąki razowej również zwiększcie ilość wody, gdyż ta mąka mocniej chłonie wodę.

 

Sposób przyrządzenia:

Wszystkie składniki umieścić w misce i zagnieść ciasto. Powinno być lepkie i luźne. Odstawić pod przykryciem na 2 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie chleb ponownie krótko zagnieść, uformować bochenek i przełożyć do wysmarowanej olejem i obsypanej otrębami foremki (ja piekłam w garnku rzymskim). Odstawić do ponownego wyrośnięcia. W zależności od aktywności zakwasu i warunków zewnętrznych może to trwać ok. 1,5 do kilku godzin. U mnie z reguły wystarczają ok. 2. Gdy chleb będzie wyrośnięty (wciśnięty palcem powoli wraca do pierwotnej formy) wstawić go do zimnego piekarnika, nastawić na 200st. C i piec 1 godzinę. Ja w garnku rzymskim piekę ok. 70min. Gdy piekarnik osiągnie 200st. C spryskać jego ścianki czystą wodą lub wstawić żaroodporne naczynie z wodą. Chleb pieczony w garnku rzymskim nie wymaga dodatkowego nawilżania.

Smacznego!

Zdjęcie - Tatterowiec  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Tatterowiec  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów