Tarta bakewell

Tarta bakewell

Zdjęcie - Tarta bakewell - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jak byłam mała, nie znałam mielonych migdałów. Co innego mielone orzechy - z nich piekło się ( i piecze po dziś dzień) nasz tradycyjny rodzinny tort orzechowy. Orzechy mieliło się ręczną maszynką do mielenia czekolady na wiórki czekoladowe. Mam taką w domu do dzisiaj:)
Jednak migdały, w siermiężnych latach osiemdziesiątych występowały u mnie w domu tylko w całości (i to tylko od święta) jako dekoracja ciast. Ułożone w okrąg w małych odstępach jeden obok drugiego, najczęściej na tle ciemnej polewy. Migdały za mojego dzieciństwa były wręcz ekskluzywne i chyba nie odważyłabym się ich wtedy tak po prostu zmielić;) Tak jak pomarańcze - były tylko na Święta i delektowaliśmy się każdą cząstką. Ilu ludziom żyjących w tamtych czasach przyszłoby do głowy wycisnąć z nich sok zamiast spożyć je tradycyjnie - obrane tylko ze skóry? Pewnie niewielu...
Tak więc wracając do migdałów - pamiętam, jak mama wkładała migdały do miseczki, zalewała gorącą wodą, a po niedługim czasie powierzała mi obranie ich z brązowej skórki. Bardzo lubiłam to robić. Gdy już doszłam do jakiej takiej wprawy, same wyskakiwały ze skórki! Nie obyło się również bez podjadania:)
A dzisiejsza tarta jest właśnie z mielonymi migdałami - mimo, że wciąż mam zakodowane, aby migdały zachować na szczególne okazje, używam też mielonych i oporów nie mam na szczęście:)
Tarta bakewell z kremem fragipane chodziła za mną już od długiego czasu i wreszcie ją upiekłam. Natychmiast zdetronizowała wszystkie inne tarty i została numerem 1! Jest pyszna, elegancka i wyjątkowa!
Polecam!

Zdjęcie - Tarta bakewell - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Tarta bakewell
na podstawie przepisu z smitten kitchen
okrągła forma do tart 25 cm

kruche ciasto:
150 g mąki krupczatki
100 g zimnego masła
2 łyżki cukru pudru
1 żółtko


krem frangipane:
1 szkl. mielonych migdałów
1,5 łyżki mąki
2/3 szkl. cukru
110 g miękkiego masła
1 całe jajko
1 białko
1/2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
1 1/2 łyżeczki startej skórki z pomarańczy
1/3 szkl dżemu malinowego

Składniki kruchego ciasta zagnieść w kulę, cienko wyłożyć nim dno i brzegi formy i podpiec w temp. 200°C przez 12 - 15 minut. Aby brzegi ciasta nie opadły podczas pieczenia, formę z surowym ciastem wykładamy folią aluminiową i wysypujemy po brzegi fasolą. Po upieczeniu folię łapiemy za 4 rogi i usuwamy fasolę.
Ciasto studzimy. Na zupełnie wystudzonym spodzie rozsmarować dżem (komu przeszkadzają pestki z malin, może dżem przetrzeć przez gęste metalowe sito)

Krem:
Wszystkie składniki zmiksować lub wymieszać łyżką, aby dobrze się połączyły. Krem rozłożyć łyżką na warstwie dżemu i wyrównać jej grzbietem.

Ponownie włożyć do piekarnika nastawionego na 175°C. Piec 40-45 min, aż będzie zarumieniona. Gdyby za szybko się rumieniła, wierzch przykryć folią aluminiowa i piec nadal.
Podawać wystudzoną.

P.S. Taki szal teraz robię:)

Zdjęcie - Tarta bakewell - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów