Tang Zhong i kasza gryczana
Kasza gryczana, wytwarzana z gryki, zawiera dużo białka, węglowodanów i składników mineralnych. Białka tej kaszy są cenniejsze niż białka zbóż, a wartością i strawnością są zbliżone do białek roślin strączkowych. Kasza zawiera także witaminy B1 i PP oraz związki mineralne wapnia, żelaza, fosforu, potasu i magnezu. Nie zawiera glutenu. Jest głównym dostarczycielem krzemu, którego brak jest przyczyną zawałów serca, wylewów krwi do mózgu, żylaków, w tym hemoroidów, krwawieniem dziąseł. Nasze babki nie miały takich kłopotów krążeniowych jak my, bo nieco częściej sięgały po tę kaszę, a dzisiaj nawet przemysł farmaceutyczny docenia i wykorzystuje właściwości kaszy gryczanej w produkcji leków przeciw żylakom, hemoroidom, kłopotom krążeniowym, miażdżycy. Skoro tak, to jak tu nie dodać do chleba takiej kaszy? Dzięki niej chleb pszenny na Tang Zhongu nabrał delikatnego aromatu kaszy. I mnóstwo krzemu. P.S. Do Polski kaszę przywieźli Tatarzy w XIII wieku. Na południu kraju nazywa się ją niekiedy Tatarką. Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach i YeastSpotting.
Składniki (na dwie foremki a 23 cm):
- 170 g Tang Zhong z mąki pszennej chlebowej i mleka
- 480 g mąki pszennej chlebowej
- 200 g letniego mleka
- 30 g mleka w proszku
- 20 g świeżych drożdży
- 40 g oliwy
- 40 g cukru
- 8 g soli
- 180 gramów ugotowanej kaszy gryczanej
Przygotowanie chleba:
- Przygotuj Tang Zhong z mąki i mleka w proporcji 30 g mąki i 150 g mleka. Jeśli go robisz do natychmiastowego użycia, daj mu ostygnąć do temperatury pokojowej, jeśli zaś przygotowałeś wcześniej i przechowywałeś w lodówce - daj mu się ogrzać do tej temperatury.
- Ugotuj kaszę gryczaną, ale nie do całkowitej miękkości. Kasza powinna być lekko twarda, aby potem w trakcie wyrabiania ciasta nie rozgniotła się. Wystarczy nie więcej niż 5 minut gotowania. Odstaw kaszę, aby ostygła.
- W miseczce rozetrzyj drożdże z cukrem, dodaj letnie mleko i wymieszaj.
- Przesiej mąką do dużej miski. Dodaj mleko w proszku, sól, i wymieszaj. Dodaj Tang Zhong i rozpuszczone w mleku drożdże z cukrem. Wymieszaj składniki i wyrabiaj ciasto około 6 minut. Dodaj do ciasta oliwę i wyrabiaj kolejne 6 minut, aż do całkowitego wchłonięcia tłuszczu.
- Dodaj do ciasta kaszę gryczaną. Najlepiej jest rozciągnąć ciasto do postaci dużego kwadratu, posypać powierzchnię ciasta kaszą i złożyć niczym kopertę. Wyrabiaj następnie ciasto delikatnie, nie za długo, tylko do równomiernego rozłożenia się kaszy w cieście.
- Uformuj z ciasta kulę i włóż do natłuszczonej miski, odstaw po przykryciem na 1-1,5 godziny, aż ciasto podwoi swoją objętość.
- Podziel ciasto na osiem równych części i daj im odpocząć pod przykryciem około 10 minut.
- Każdą z części ciasta delikatnie rozciągnij, następnie ostrożnie rozwałkuj, aby uzyskać długi pask o szerokości równej szerokości foremki. Zroluj pasek wzdłuż dłuższego boku, następnie przełóż w poprzek do foremki złączeniem rolki na dół. W każdej foremce znajdą sie 4 takie rolki ciasta.
- Odstaw foremki z ciastem na około 1-1,5 godziny do ponownego wyrośnięcia. Dobrze się sprawdza zamknięty piekarnik z włożonym pojemnikiem z zagotowaną wodą; nie musisz wtedy przykrywać ciasta folią. Ciasto w tym czasie bardzo ładnie urośnie, bo ma ciepło i wilgotno.
- Nagrzej piekarnik do 190 °C. Kiedy piekarnik jest już rozgrzany, włóż chleb do środka i piecz około 35 minut. Jeśli ciasto zbyt szybko przypieka się od góry, możesz przykryć je folią aluminiową. Na ostatnie 5-10 minut zmień w piekarniku funkcję pieczenia na dolną grzałkę. Skórka chleba będzie wtedy bardziej równomiernie przypieczona.
- Po upieczeniu wyjmij z foremek i pozostaw na kratce do wystygnięcia.