Szarlotka pełnoziarnista
Szarlotka wyjątkowa. Z korzennym spodem, chrupiącymi orzechami, grubą wartswą cynamonowych jabłek i kruchą posypką z wierzchu. Tak aromatyczna, że nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.
Wyłącznie na mące pełnoziarnistej. Słodzona miodem i cukrem trzcinowym. Z mocno ograniczą ilością masła w składzie. Zdecydowanie zdrowsza od tradycyjnych, a równie smaczna. Może smaczniejsza? Ma w sobie coś, co sprawia, że sięgasz po kolejny, i kolejny kawałek.
Ponieważ u mnie jesień szarlotkami stoi, z góry uprzedzam, że mogą zdominować październikowe posty. Mam jednak nadzieję, że wybaczycie mi słabość do ciast z jabłkami :)
PS A jeśli ktoś chciałby spróbować szarlotki, zapraszam w sobotę 5.10 na Eko Targ w OFF Piotrkowska - będzie jednym z przygotowywanych przeze mnie ciast.
Składniki na ciasto: przepis z Kwestii Smaku, podaję z moimi zmianami
- 3 szklanki mąki pełnoziarnistej (u mnie Lubella 3 ziarna: pełnoz. pszenna, żytnia i orkiszowa)
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka cynamonu
- 100 g masła, zimnego
- 1/2 szklanki brązowego cukru (lub 1/3, bo wychodzi mocno słodkie)
- 1 duże jajko (lub 2 malutkie)
- 1/2 szklanki płynnego miodu
- 3/4 szklanki orzechów włoskich, drobno posiekanych
Dodatkowo:
- 2 kg jabłek (najlepiej odmiany szara reneta)
- 3 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżeczki cynamonu
- 5 łyżek brązowego cukru
- cukier puder do posypania
1. Zagnieść ciasto Na stolnicę wysypać mąkę, sól, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i cynamon - wymieszać. Dodać pokrojone w kostkę masło oraz brązowy cukier - całość posiekać nożem. Następnie dodać roztrzepane jajko - wmieszać je lekko w składniki, po czym dodać miód i zgarniając mąkę do środka zagnieść ciasto. Podzielić je na 2 części (mniej więcej w proporcji 2/3 i 1/3), uformować kule, zawinąć je w folię i włożyć do lodówki. Schłodzić parę godzin.
2. Podpieczenie spodu i przygotowanie jabłek Piekarnik nagrzać do 190 stopni (170 przy termoobiegu). W tym czasie zacząć przygotowywać jabłka: obrać ze skórki, pokroić w ćwiartki, odkroić gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Formę o wymiarach 25x36 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zetrzeć większą kulę ciasta. Spód wyrównać i docisnąć. Podpiec przez ok. 15 minut.
3. Pieczenie Na podpieczony spód wysypać orzechy, a na nie wyłożyć starte jabłka (jeśli puściły sporo soku, można je lekko odcisnąć), a na koniec zetrzeć pozostałą część ciasta. Obniżyć temperaturę w piekarniku do 180 stopni (160 przy termoobiegu) i piec ciasto przez ok. 45 minut (po ok. 30 minutach wyłożyć na wierzch folię spożywczą, bądź papier do pieczenia, by wierzch nie spiekł się za bardzo).
Szarlotka dobrze się kroi, nawet nie do końca wystudzona - nie mogłam wytrzymać :) W chłodne wieczory idealnie będzie smakować lekko podgrzana. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.