Sok z leśnych jeżyn
Sok z jeżyn, który zachowuje większość swoich witamin i minerałów. Taki sok jest dla nas bardzo korzystny.
Zawiera cukry, kwasy organiczne, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę K, pektyny, garbniki oraz potas, wapń i magnez, kwas foliowy. Owoce jeżyn pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego oraz są wskazane w zaburzeniach nerwowych u kobiet w okresie przekwitania ze względu na właściwości uspokajające.
Aby na taką w sumie niedużą ilość owoców nie wyciągać z czeluści szafy wielkiego sokownika, przygotowałam sok z pomocą starego, poczciwego garnka do gotowania mleka. Takiego z gwizdkiem i podwójnymi ściankami wypełnianymi wodą :-) Dzięki temu garnkowi sok się nie zagotował, a tylko mocno podgrzał. A z owoców, które zostały po odcedzeniu soku zrobiłam przecier do tarty.
Sok z leśnych jeżyn około 750 ml
900 g leśnych jeżyn
450 g cukru
Do garnka na mleko o pojemności 2 litrów wsypać opłukane owoce, przykryć pokrywką, postawić na palniku i poczekać aż garnek zacznie gwizdać. Od czasu do czasu przemieszać, szczególnie na początku. Zdjąć z palnika, wsypać cukier i wgnieść go trochę w owoce za pomocą drewnianej łyżki. Przykryć pokrywką i z powrotem postawić na palnik. Zmniejszyć moc palnika do minimum. Podgrzewać przez 35-40 minut. W tym czasie 2-3 razy przemieszać drewnianą łyżką. Przygotować wyparzone butelki. Gotowy sok przelać przez gęste sitko do np. dzbanka. Gdy sok przestanie lecieć, lekko odcisnąć owoce, aby odzyskać jeszcze trochę soku. Gorący sok przelać z pomocą lejka do butelek. Zakręcić i wystudzić. Wstawić do lodówki do zużycia w niedługim czasie, lub do spiżarni/piwnicy, aby użyć w zimie.
Przecier do tarty z pozostałych owoców
około 1 szklanka
jeżyny (pozostałości po 900 g owoców)
1 jabłko
Owoce, które zostały na sicie, przetrzeć do garnka drewnianą pałką. Ile się da. Jabłko obrać ze skórki i zetrzeć do jeżyn na tarce o dużych oczkach. Gotować mieszając przez 5 minut. Pycha!!!