Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki"

Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki"
Zdjęcie - Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chlebek dość oryginalny, ale bardzo smaczny! Wypiek z pogranicza pieczywa i ciasta. W strukturze niczym typowy chleb, a w smaku - pyszne ciasto. Nie za słodkie, ale takie, które z powodzeniem można jeść bez żadnych dodatków. Jeśli jednak zdecydujemy się na dodatki polecam białe sery bądź konfitury. Część chleba zjadłam z pomarańczowym dżemem z cukinii - totalna rewelacja biorąc pod uwagę fakt, że w chlebku są wyraźnie wyczuwalne pomarańczowe akcenty. Dla mnie najlepsza jest w nim skórka - taka krucho-chrupiąca (jest mocno przypieczona, pycha). Chlebek może nie jest zbyt wysoki, ale za to tej pysznej skórki jest pod dostatkiem ;)
I jeszcze jedno - jest niezwykle aromatyczny! dzięki dużej ilości skórek kandyzowanych w składzie. Pięknie pachnie w domu po jego upieczeniu.


Zdjęcie - Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki (1 bochenek; czas przygotowania 60 minut)
przepis z książki Chleby, bułki, bułeczki
  • 150 g twarogu
  • szczypta soli
  • 3 łyżki mleka
  • 6 łyżek oleju
  • jajko
  • 4 łyżki cukru
  • cukier waniliowy
  • aromaty do ciast: rumowy, maślany, waniliowy, cytrynowy (u po łyżeczce pomarańczowego, cytrynowego i waniliowego)
  • 5 łyżek migdałów (u mnie 5 łyżek płatków migdałowych, ok. 50 g)
  • 300 g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 50 g kandyzowanej skórki cytrynowej
  • 100 g rodzynek [u mnie bez rodzynek; dałam po 100 g obu rodzajów skórek]
  • tłuszcz do patelni (dałam 1 łyżkę)

Przygotować masę twarogową: twaróg osączyć na sitku i przełożyć do miski. Ucierając mikserem, dodawać stopniowo mleko, olej, jajko, sól, obydwa rodzaje cukru oraz po połowie fiolki każdego aromatu.
Migdały sparzyć wrzątkiem, odstawić na 10 minut. Obrać ze skórek, osuszyć, zemleć w młynku lub utłuc w moździerzu (płatki migdałowe zmieliłam na mąkę w mini malakserze).
Do masy serowej dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, zmielone migdały, skórkę pomarańczową i cytrynową oraz rodzynki, całość zagnieść.
Ciasto przełożyć na oprószoną mąką stolnicę, rozwałkować na okrągły placek wielkości dna patelni.
Na głębokiej patelni rozgrzać tłuszcz, przełożyć ciasto i smażyć pod przykryciem 30-35 minut na małym ogniu.
Po upływie połowy czasu smażenia przewrócić chlebek na drugą stroną*.

*Od siebie dodam, że przewracanie chlebka było dla mniej jak operacja na otwartym sercu :)
Chlebek robiłam dwa razy i choć wyszedł za każdym razem smaczny, to jednak za pierwszym złamał mi się podczas przewracania. Za drugim razem przeanalizowałam sytuację i wszystko poszło zgrabnie (uff!).
Moja metoda: bierzemy pokrywkę (najlepiej jak najbardziej płaską) i smarujemy ją olejem. Po upływie połowy czasu smażenia chleba (jak to brzmi :)) zdejmujemy pokrywkę z patelni i przykładany do chleba pokrywkę wysmarowaną olejem. Odwracamy patelnię i mamy chlebek na pokrywce. Następnie przykładamy do niego pokrywkę, która w trakcie smażenia przykrywała patelnie, odwracamy i chlebek znajduje się na przykrywce od patelni. Później przykładamy do niego z powrotem patelnię, przewracamy i chlebek jest na patelni a przykrywka na swoim miejscu.
Hehe chyba powinnam jakiś tutorial nagrać... Mam jednak nadzieję, że ta mała instrukcja ''krok po kroku' jest w miarę zrozumiała :D


Zdjęcie - Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

***********************
Dzięki uprzejmości redakcji portalu Polska Gotuje otrzymałam książkę Chleby, bułki, bułeczki. Biorąc pod uwagę jej przedmiot - wypiek domowego pieczywa - propozycją recenzji byłam zachwycona :) Heh to chyba moja pierwsza recenzja książki od czasów szkolnych.
Książka nowiutka, bo wydana we wrześniu 2012 roku przez Świat Książki/Weltbild. Jest to polska wersja niemieckiej Brotbacken - Brot, Brötchen & Co z 2005.
Pozycja wydana w twardej okładce, opatrzona licznymi zdjęciami wypieków. Uwiecznione na fotografiach wypieki wręcz zachęcają do natychmiastowego udania się do kuchni i ich wypróbowania (ja sama mam powkładane w niej zakładki na co trzeciej stronie).
Na 96 stronach znajdziemy mnóstwo - bardzo różnorodnych! - przepisów na domowe pieczywo. Są tu nie tylko tytułowe chleby, bułki, bułeczki, ale również wspaniałe wypieki drożdżowe (rogaliki, brioszki, chałka, warkocz). Co więcej, są tu również słone przekąski, między innymi rożki czy paluchy serowe. Przepisy z książki obejmują pieczywo zarówno na zakwasie, na drożdżach, jak i szybkie propozycje na proszku do pieczenia. Część wypieków bazuje na wykorzystaniu ciasta francuskiego.
Przepisy pogrupowane są w siedem kategorii: receptury tradycyjne, pieczywo pełnoziarniste, chleb z pomysłem, słodkie i pikantne wypieki z mieszanek, aromatyczne bułeczki, słodkie pieczywo drożdżowe, pikantne przekąski.
Same przepisy są napisane w sposób czytelny - zarówno merytorycznie, jak i wizualnie. Lista składników jest nie tylko wyraźnie odznaczona (dla mnie jest to zawsze bardzo praktyczne), ale również uzupełniona o informację jaka ilość bochenków, bułek czy innych wypieków wychodzi z danego przepisu. Podany jest również czas przygotowania.

Oprócz licznych przepisów, w książce zawarto również wiele praktycznych informacji dotyczących samego pieczenia: o trzech podstawowych rodzajach ciast chlebowych (zakwaszone, na drożdżach, na proszku do pieczenia), o rodzajach mąki (rzecz o tym, że mąka mące nie równa i właściwościach poszczególnych rodzajów i typów), jak i o kształtach chleba.
Wielkim plusem tej pozycji jest opatrzenie każdego przepisu informacją o jego kaloryczności oraz dostarczanych przez niego wartościach odżywczych (zawartości tłuszczów, cukrów i węglowodanów w 100 g).
Podsumowując, ta książka to zbiór wielu ciekawych i niebanalnych przepisów. Zadowoleni z niej będą zarówno wprawieni domowi piekarze (myślę, że wiele przepisów może zaskoczyć bądź zainspirować), jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z domowymi wypiekami (dzięki wstępnym informacjom o pieczeniu, jak i wielu propozycjom odznaczających się czytelnością i prostotą wykonania). Mogę ją szczerze polecić!

Zdjęcie - Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami







A tu mała zapowiedź innego wypieku z tej książki - chleb migdałowy z płatkami owsianymi.

Zdjęcie - Słodki chlebek z patelni i recenzja książki "Chleby, bułki, bułeczki" - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów