Rozmarynowy syrop jabłkowy
Tegoroczny Dzień Jabłka zorganizowany przez Tatter, uczciłam, tak jak rok temu, jabłkami z drzewek mojej Teściowej. Są one nieduże, nie zawsze doskonałego kształtu, ale soczyste i świeżutkie. Jabłka z tych drzewek znam od jakieś dziesięciu lat i od początku czułam wielką różnicę między nimi, a tymi ze straganów. Nigdy nie były pryskane ani nawożone. Rosną ot tak po prostu :) To zasługa naturalnie żyznej ziemi i wyjątkowego mikroklimatu, który tam się wytworzył. Jabłonki rosną właściwie na skraju lasu. Są wyjątkowe pod każdym względem i dlatego nie wyobrażam sobie, żebym ten blogowo-cincinowy dzień mogła uczcić innymi jabłkami.
Jabłka dopiero zaczynają dojrzewać i nie mogę się już doczekać musów do szarlotki, które robię co roku. Tegoroczny sezon otworzyłam przygotowując sok do rozcieńczania. Przepis odkryłam w zeszłym roku na blogu Dagmary "Cat in the kitchen". Jest doskonały! Nie dość, że pyszny, to jeszcze nie trzeba godzinami stać przy kuchni, gdyż używamy jabłek wraz ze skórką (najlepiej użyć takich z intensywnie czerwoną) i pestkami. W innych przepisach najbardziej pracochłonne jest obieranie jabłek ze skórki. Sok smakuje jak dobrej jakości kompot, a dodatkowo ma wspaniały kolor. Przelewamy go do butelek i rozcieńczamy wodą mineralną niegazowaną lub gazowaną. Doprawiłam go, tak jak Dagmara, świeżo zerwanym rozmarynem, ale robiłam również taki sam w wersji ze świeżą miętą oraz z goździkami. Wszystkie wspaniałe! Polecam! A Dagmarze dziękuję za świetny przepis!
Rozmarynowy syrop jabłkowy
700 ml wody
1,5 kg jabłek z intensywnie czerwona skórką
4 gałązki rozmarynu
200 g cukru na każdy litr soku
Jabłka dokładnie umyć. Bez obierania i wycinania gniazd nasiennych pokroić je w plastry, zalać wodą w dużym garnku i włożyć gałązki rozmarynu. Gotować 15 min, lub do czasu aż jabłka będą miękkie. Przygotować drugi garnek (też duży) i duże gęste sito. Przecedzić jabłka i rozmaryn przez sito do drugiego garnka. Niech sobie sok spływa przez godzinę, aby jak najwięcej go uzyskać. Ja zostawiłam na całą noc.
Po otrzymaniu soku, dosypać cukru (na każdy litr soku potrzeba 200 g cukru) i gotować 15 minut.
Przelać gorący syrop do wyparzonych butelek. Trzymać w lodówce do miesiąca czasu.