Rogale z makiem
Tym razem dla odmiany upiekłam nie chleb, a rogaliki :) Przepis jest bardzo prosty, a rogale pyszne - z chrupiącą skórką i mięciutkim środkiem. Najlepsze oczywiście świeżo po upieczeniu, ale i na drugi, a nawet na trzeci dzień są nadal miękkie. W przepisie zmieniłabym tylko jedną rzecz - ilość soli. Jak dla mnie jest jej o wiele za dużo, następnym razem (bo to wypiek zdecydowanie do powtórzenia) użyję jej mniej.
przepis ze strony przepisnachleb.pl
Składniki (na ok.12-14 rogali):
- 25 g świeżych drożdży lub 14 g suchych
- 1 łyżeczka cukru
- 600 g mąki pszennej typ 480 lub 550 [u mnie 650]
- 1 płaska łyżka soli [to zdecydowanie za dużo - następnym razem dam 2 łyżeczki albo jeszcze mniej]
- 50 g oleju rzepakowego
- 360 g letniej wody
do posmarowania :
- 1 jajko
do posypania :
- 3-4 łyżki suchego maku
Świeże drożdże* pokruszyć do miseczki i wymieszać z łyżeczką cukru. Odstawić na chwilę.
Mąkę połączyć z drożdżami, solą, olejem i wodą. Zagnieść miękkie i elastyczne ciasto (można to zrobić mikserem z końcówkami-hakami). Pod koniec wyrabiania ciasto powinno delikatnie lepić się do dłoni - ale nie za bardzo.
Wyrobione ciasto włożyć do miski wysmarowanej olejem, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę (powinno podwoić objętość).
Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat, jeszcze raz krótko zagnieść i podzielić na dwie równe części. Każdą część rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 40 cm x 20 cm i wyciąć trójkąty.
Każdy trójkąt zwinąć w rogalik, zaczynając od podstawy. Zwinięte rogaliki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi niewielkie odstępy. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut (lub do czasu, gdy wyraźnie urosną).
Wyrośnięte rogale posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C i piec przez ok.25-30 minut, aż rogale się zezłocą.
Upieczone rogale przełożyć na kratkę i ostudzić.
wersja dla maszynistów :
Do misy maszyny włożyć składniki w kolejności : płynne, suche, a na końcu drożdże. Ustawić program "ciasto rosnące". Z wyrośniętym ciastem postępować tak, jak w dalszej części przepisu.
*jeżeli używamy suchych drożdży, należy od razu dodać je do mąki