Pierogi z ziemniakami

Pierogi z  ziemniakami

Jakiś czas temu odkryłam przepis na najwspanialsze pierogi (no może nie licząc ruskich)), choć niezwykle proste...z ziemniakami smażonymi. W książce, w której znalazłam ów przepis znalazłam wzmiankę, ze mozna tez przygotować pierogi z gotowanych ziemniaków iii.. przypomniało mi się , ze widziałam takowe u Małgosi. Też sa pyszne, choć z ręka na sercu wyznaję, że te ze smażonymi ziemniakami są jeszcze lepsze.

Zdjęcie - Pierogi z  ziemniakami  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Pierogi z  ziemniakami  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Pierogi z ziemniakami

Składniki:

Farsz:

 

  • ok. 1kg obranych ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • oliwa (w ilości takiej, by porządnie pokryła całe dno patelni)
  • sól, pieprz do smaku

 

 

Obrane ziemniaki umyć, pokroić na cwiartki i ugotować w osolonej wodzie. Ugotowane, odcedzić, odparować i utłuc bardzo dokładnie tłuczkiem do ziemniaków lub przepuścić przez maszynkę do mielenia lub praskę.

Cebulę drobno posiekać i smażyć do lekkiego zezłocenia na patelni z rozgrzana oliwą. Jeszcze gorące przelać do utłuczonych ziemniaków. Doprawić sowicie solą i pieprzem. Wszystko porządnie wymieszać. Odstawić farsz do ostygnięcia.

 

Ciasto na pierogi*:

 

  • 3 szklanki mąki (najlepiej pół na pół zwykłej maki pszennej i krupczatki)
  • 2 nieduze jajka
  • szczypta soli
  • ok. 1 szklanki gorącej wody - a tak naprawdę ilość taka, jaką zabierze mąka, by ciasto stało się miękkie, elastyczne i nie kleiło się do dłoni

 

 

Z podanych składników zagnieść ciasto na stolnicy lub robotem kuchennym, pamiętając o tym by wody dodawać stopniowo. Uformować z ciasta kulę lub wałek, zawinąć w folię spożywczą i odłożyc na ok. 1/2 godziny, bu ciasto odpoczęło. Następnie odkrawać po kawałku ciasta (resztę z powrotem zawijać w folię, żeby nie wyschło) - wałkować na grubość ok. 1,5 mm, wykrawać okręgi równej wielkości. Nakładać po czubatej łyżce farszu (ilość farszu dostosować do wielkości okręgow), formować pierogi, odkładać je na czysta ściereczkę, przykrywać drugą ściereczka, aby nie wyschły. Gotować w dużej ilości osolonej wody. Podawać okraszone dużą ilością cebulki , ze skwarkami z wytopionej słoninki lub wędzonego boczku. Przepyszne sa także odsmażone .

Smacznego:-)

* w tym przepisie kluczowe znaczenie ma farsz, a więc ciasto na pierogi tak naprawdę można przyrządzić według każdego ulubionego przepisu, gorąco polecam ciasto pierogowe z dodatkiem śmietany.

 

Przepis ten jest moja piątą propozycją w ramach zabawy Gotujemy po polsku, której sponsoruje serwis zPierwszegoTloczenia.pl.

Kategorie przepisów