Pierogi z mięsem
Miały rację dziewczyny, które obstawiały, że z mięsa rosołowego, o którym mówiłam w poprzednim poście, ulepię pierogi. Dawno ich nie robiłam, więc kiedy nadarzył się weekend wolny od pośpiechu i innych „miłych inaczej” przyjemności (które często występują w ciągu tygodnia) od razu pomyślałam o pierogach.
Ciasto na pierogi zagniotłam z mąki pszennej chlebowej 750. Polecam tą mąkę do pierogów, jak również do naleśników. Oprócz tego, że jest zdrowsza (wyznaję zasadę, że im wyższy typ mąki, tym ona jest zdrowsza), to pierogi nabierają interesującego, ciemniejszego koloru. Ale najlepsze jest to, że dzięki mące chlebowej ciasto pierogowe ma bardziej mięsistą konsystencję nie tracąc na miękkości. Brzmi jak masło maślane, ale naprawdę tak jest!:)
Pierogi z mięsem (jak zresztą chyba każde) są pyszne zarówno na ciepło, polane roztopionym masełkiem, jak też na zimno lub odsmażone na rumiano na patelni. A farsz pięknie pachnie duszoną cebulką ...
Pierogi z mięsem
Ciasto:
3 szkl. mąki pszennej chlebowej typ 750*
około 2/3 szkl. ciepłej wody
1 jajko
1 łyżeczka oleju
1 łyżeczka soli
Do miski wsypać mąkę, wlać wodę i wymieszać widelcem. Dodać jajko, olej i sól. Wymieszać z grubsza widelcem, aby mąka wchłonęła wodę i jajko. Mieszaninę wyłożyć na blat i zagnieść sprężyste, gładkie ciasto, w razie potrzeby podsypać trochę mąką, lecz naprawdę niedużo.
Włożyć ciasto do miski i partiami cienko wałkować. Szklanką wykrawać kółka, nałożyć około 1 łyżeczki farszu i zlepiać. Gotowe pierogi przykryć ściereczką.
Partiami wkładać pierogi do gotującej się, lekko osolonej wody. Gotować około 3 min od momentu wypłynięcia. Wyjąć łyżką cedzakową, polać stopionym masłem.
Farsz:
700 g mięsa z rosołu** (czyli całe mięso) oczyszczonego z kości
1 duża cebula lub dwie małe
masło do cebuli
sól, pieprz
¼ szkl. rosołu
Mięso zmielić. Cebulę drobno posiekać, wrzucić na dużą patelnię i zeszklić na maśle, aż zacznie się lekko rumienić. Wyłączyć palnik. Do cebuli na patelnię dołożyć zmielone mięso, przyprawić solą i pieprzem i wlać rosół. Wymieszać, aby wszystkie składniki się połączyły i farsz gotowy :) Przełożyć do miski i wystudzić przed nakładaniem do pierogów.
*Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast mąki chlebowej użyć taką mąkę pszenną, jaką akurat mamy w domu:)
**Do farszu zużywam całe mięso jakie jest w rosole. Farszu wychodzi zwykle więcej niż potrzeba do pierogów. Resztę używam do kanapek. Najlepiej smakuje taki farsz na ciepłej, świeżej bułeczce.