Piernik staropolski długo dojrzewający
Czas płynie nieubłaganie - więc pomału zaczynam odczuwać przedświąteczną gorączkę :) W tym roku zdecydowałam się na prawdziwy, staropolski piernik przekładany powidłami. To wyjątkowe przepyszne i rozpływające się w ustach ciasto, którego nie powinno zabraknąć na żadnym Wigilijnym stole.
Piernik można przełożyć konfiturą, marcepanem lub powidłami śliwkowymi. Ciasto należy przygotować już w pierwszej połowie listopada, ponieważ piernik musi dojrzewać przez 4 do 6 tygodni.
Składniki na ciasto:
- 500 g miodu
- 2 szklanki cukru
- 250 g masła
- 1 kg mąki pszennej
- 3 jajka
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 120 g przyprawy do piernika
- 900 g powideł śliwkowych
- szklanka cukru pudru
- ok. 2 łyżki gorącej wody
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 100 g czekolady mlecznej
- 20 g czekolady gorzkiej
4 DO 6 TYGODNI PRZED PODANIEM Miód, cukier i masło umieścić w garnku i podgrzewać stopniowo, prawie do wrzenia. Wymieszać porządnie i wystudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę pszenną, jajka, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, sól, przyprawę do piernika i starannie wyrobić ciasto. Następnie ciasto przełożyć do kamionkowego lub emaliowanego garnka, przykryć folią, w której należy zrobić kilka dziurek i odstawić ciasto w chłodne miejsce lub do lodówki na 4 do 6 tygodni (ja odstawiam do piwnicy). Ciasto może być nieco lejące, ale po okresie dojrzewania na pewno stężeje.
5 DNI PRZED PODANIEM Ciasto upiec na oryginalnych blachach z piekarnika, wyłożonych papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na 3 równe części. Każdą część ułożyć na fragmencie papieru (dopasowanego do wielkości blachy) i rozwałkować na prostokąt (o wymiarach blachy) i grubości 0,5 cm (fot.1). Podczas wałkowania lekko podsypywać mąką. Papier z ciastem przełożyć na blachy i piec w 180ºC przez około 20-25 min, a następnie całkowicie wystudzić. Powidła śliwkowe podgrzać niemal do wrzenia. Wystudzone blaty przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi (fot.2): na pierwszy blat wyłożyć połowę powideł, rozsmarować, przykryć drugim blatem, wyłożyć resztę powideł, rozsmarować i przykryć trzecim blatem. Piernik szczelnie przykryć papierem (żeby nie poobsychał) - a następnie ułożyć na nim dużą blachę obciążoną równomiernie (np. słoikami z wodą lub przetworami). Odstawić na 4 dni w chłodne miejsce. W tym czasie piernik ładnie zmięknie.
1 DZIEŃ LUB KILKA GODZIN PRZED PODANIEM Piernik przekroić na pół. Przygotować polewy. Czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej i wymieszać. Z podanych składników przygotować lukier. Pół piernika polać czekoladą (fot.3), a drugą połowę polukrować (fot.3). Gdy lukier i czekolada dobrze stężeją, przykryć piernik by nie wysychał i przechowywać go w chłodnym miejscu. W ten sposób można go przechować przez wiele dni.
Piernik można również zamrozić (w mniejszych kawałkach), żeby móc się delektować tym ciastem jeszcze później.
Źródło: fotokulinarnie.pl
drukuj przepis