Nalewka z jeżyn – infuzja alkoholu

Nalewka z jeżyn – infuzja alkoholu

Nalewka z jeżyn – najlepsza jaka istnieje! Nie wymaga dużej ilości pracy a jej smak w chłodne wieczory wynagrodzi Wam czas kiedy musieliście na nią czekać ?

Zdjęcie - Nalewka z jeżyn – infuzja alkoholu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Nalewka z jeżyn (jeżynówka) to alkoholowy wyciąg z owoców jeżyny sporządzany w procesie maceracji, czyli przez zalanie (macerację) składników alkoholem w celu wydobycia i utrwalenia w alkoholu smaku i aromatu zawartego w tzw. wsadzie (maceracie). Nalewki mogą być słodzone syropem cukrowym lub miodem.

Najprostszym sposobem wykonania nalewki z jeżyn jest zalanie owoców spirytusem tak, aby je dokładniej przykrywał na 3-4 tygodnie (nie dłużej, bo z powodu kontaktu pestek z alkoholem może stać się gorzka). Po tym czasie zlewa się nalew, a owoce zasypuje cukrem lub zalewa syropem. Po następnych paru tygodniach łączy się oba płyny i butelkuje. [Wikipedia]

Nalewka z jeżyn – na przeziębienie i grypę

Tak, tak dobrze widzicie. Jeżynówka jest naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. Poza tym, że posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz napotne, wzmacnia również pracę serca i układu krwionośnego dzięki sporej ilości przeciwutleniaczy i witaminy C. Nalewka z jeżyn łagodzi również objawy PMS i menopauzy.

Co to jest infuzja?

Termin infuzji choć brzmi skomplikowanie jest niczym innym jak przenoszeniem smaku i aromatu danego składnika (np. owoców) do innej substancji za pomocą określonego procesu.

Proces infuzji czyli inaczej napar (proces ciepły) lub nastaw (proces zimny) można wykonać na kilka sposobów w domowych warunkach. Dziś pokażemy jeden z nich.

 Zdjęcie - Nalewka z jeżyn – infuzja alkoholu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Nalewka z jeżyn – przepis

Skoro dotknęliśmy lekko teorii pora zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Nie będzie trudno, ale wskazane są duże pokłady cierpliwości ?

Składniki:
  • 2 kg jeżyn
  • ok. 1,25 l spirytusu 95%*
  • ok. 0,5 l wody*
  • 800 g cukru
  • 200 ml wody
Przygotowanie:

Świeżo zerwane jeżyny umyć, osuszyć i rozłożyć równomiernie na blaszce i przełożyć do zamrażalnika. Jeśli jeżyn jest dużo należy mrozić je partiami tzn. zamrozić 1 partię, zsypać do pojemnika zamrożone już jeżyny i następnie mrozić kolejne. Chodzi przede wszystkim o to, aby jeżyny nie były ułożone jedna na drugiej zanim się nie zamrożą (aby się nie posklejały i nie nabrały zbyt dużej ilości wody). Jeżyny przechowujemy w zamrażalniku ok. 3 do 7 dni.

Zamrożone owoce wsypujemy do butli (słoja) i zalewamy ok. 70% roztworem spirytusu i wody. Roztworu musi być tyle, aby pokrył wszystkie owoce. Tak przygotowany nastaw odkładamy w chłodne miejsce (najlepiej do lodówki) i zapominamy o nim przez najbliższe 3-4 tygodnie (nie dłużej, bo może zgorzknieć).

Po tym czasie przygotowujemy syrop. Cukier rozpuszczamy w 200 ml wody, doprowadzamy do wrzenia i studzimy. Nastaw (czyli nasze jeżynki zalane wcześniej alkoholem) zalewamy powstałym syropem i odstawiamy na kolejny tydzień.

Ostatni krok czyli filtrowanie. Powstały alkohol zlewamy znad owoców przy pomocy lejka oraz gazy i klarujemy kilkukrotnie. Rozlewamy do butelek i odstawiamy w chłodne miejsce na 2-3 miesiące (im dłużej tym lepiej).

Pozostałe owoce możemy wykorzystać np. do ciasta.

Zdjęcie - Nalewka z jeżyn – infuzja alkoholu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

* Ilość roztworu spirytusu i wody może być różna – zależy od tego ile owoców użyjecie i jaki % alkoholu chcecie uzyskać. Najlepiej trzymać się zasady, aby owoców było ok. 3/4 słoja a roztwór przykrywał wszystkie owoce.

Jeśli chcecie dokładnie wyliczyć % alkoholowego roztworu skorzystajcie z internetowego kalkulatora dostępnego np. tutaj.

Kategorie przepisów