Murzynek
Polski klasyk. Przepis na murzynek ma wiele wersji, z różnymi proporcjami składników. Wypróbowałam już niejeden przepis na to ciasto. U mnie, na czele rankingu murzynkowego są przepisy, z których wychodzą ciasta zwarte i wilgotne. Taka konsystencja, to dla mnie idealny murzynek. Murzynek ma specyficzny sposób wykonania. Tradycyjny murzynek jak za dawnych lat wymaga rozpuszczenia tłuszczu w garnuszku razem z cukrem, wodą i kakao. Z tej masy odlewa się pół szklanki i używa później do polania gotowego ciasta. Wersja murzynka, do której najczęściej wracam jest taka:
Murzynek keksówka dł. 35 cm lub forma z kominkiem 25 cm
1 kostka margaryny ( daję 200 g masła)
1,5 szkl cukru
3/4 szkl wody
4 łyżki kakao
2 szkl mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka
0,5 łyżeczki ekstraktu migdałowego
Piekarnik nastawić na 175°C. Ciasto: Masło włożyć do garnka, wlać wodę i postawić na palniku. Wsypać cukier i kakao i doprowadzić do wrzenia mieszając, żeby powstała gładka masa. Po zagotowaniu odlać pół szklanki i odstawić. Masę w garnku zostawić do wystudzenia. Do letniej masy wbić żółtka, wlać ekstrakt z migdałów, wsypać mąkę z proszkiem i zmiksować na gładką masę. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać łyżką do masy. Ciasto wyłożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką lub bułką tartą i piec około 50 min.
Polewa: Odłożone pół szklanki masy wlać do małego rondelka, pogotować kilka minut, aby masa zgęstniała i gorącą polać wystudzone ciasto.