Mazurek z orzechami i kajmakiem

Mazurek z orzechami i kajmakiem
Zdjęcie - Mazurek z orzechami i kajmakiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Mazurek orzechowy z domowym kajmakiem Podwójnie orzechowy, bo na orzechowym spodzie i orzechami zatopionymi w kajmakowej polewie
Cudownie kruchy, ale jednocześnie delikatny, wręcz rozpływający się w ustach spód o wyczuwalnym, orzechowo-cytrynowym smaku i aromacie. Z pewnością będę go wykorzystywać w kolejnych mazurkach. Oprócz walorów smakowych i zapachowych przemawia też za nim zupełnie bezproblemowe i szybkie przygotowanie (nie trzeba chłodzić w lodówce). Po prostu "perfekcyjny".
O wypełnieniu mazurka - chrupiących orzechach zanurzonych w domowym, ciągnącym kajmaku - chyba nie muszę dużo pisać :)
Gorąco polecam, nie tylko na Wielkanoc. Upieczony na większej blaszce i pokrojony w nieduże kwadraciki z powodzeniem może zastąpić ciasteczka do kawy.

Zdjęcie - Mazurek z orzechami i kajmakiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki na spód (tortownica o średnicy 18 cm*): przepis podpatrzony u Ani z Strawberries from Poland, podaję po moich zmianach w proporcjach
  • 60 g orzechów włoskich
  • 60 g cukru
  • 60 g masła, miękkiego
  • 70 g mąki pszennej
  • 2 małe żółtka
  • skórka starta z jednej cytryny
Dodatkowo:
  • 60-70 g orzechów włoskich
  • garść płatków migdałów, uprażonych na suchej patelni

Piekarnik rozgrzać do 180 stopni (u mnie 160 przy termoobiegu). Spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia i założyć obręcz.
Orzechy włożyć do malaksera i zmielić na półgrubo, dodać do nich połowę cukru (30 g) i razem zmielić całość na gładką masę. W dużej misce utrzeć masło z resztą cukru (30 g), dodać żółtka - utrzeć, a następnie orzechy z cukrem i ponownie utrzeć. Na koniec wsypać mąkę oraz skórę z cytryny, po czym dokładnie wymieszać całość łopatką. Ciasto będzie lepiące, ale nie dosypywać mąki.
Ciasto przełożyć do formy. Następnie wygładzić powierzechnię starając się jednocześnie, by przy bokach było trochę więcej ciasta - docisnąć je do brzegów tortownicy (brzegi powinny wyjść na 0,5-1 cm wysokości). Formę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 20-25 minut - aż wierzch ciasta ściemnieje i stanie się ciemno złoty (u mnie ok 21 minut; czas pieczenia w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju piekarnika oraz wielkośći pieczonego spodu). Po upieczeniu zostawić na 5-10 minut w piekarniku przy otwartych drzwiczkach, po czym zdjąć obręcz z tortownicy, a następnię - chwytając za papier do pieczenia - zsunąć podpieczony spód z blachy na kratkę i tam pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Po tym czasie, wyłożyć na nim orzechy.
*Można oczywiście użyć standardowej wielkość tortownicy (ok. 24 cm) bądź też blaszki (30-40 cm), wówczas stosujemy TE proporcje składników na ciasto.

Zdjęcie - Mazurek z orzechami i kajmakiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Polewa kajmakowa - gotowa w 10 minut podpatrzona u Gordona Ramsay'a na BBC Good Food; moja wariacja na temat jej przygotowania
  • 125 g cukru
  • 2 łyżki wody
  • 80 g śmietany
  • 25 g masła

Na rozgrzaną patelnię wsypać cukier oraz dodać dwie łyżki wody - przemieszać całość ruszając patelnią. Podgrzewać na średnim ogniu aż cukier się skarmelizuje - stanie płynny, jednolity, ciemno złoty. Potrwa to ok. 5 minut. Cukier zacznie się rumienić od środka patelni - kiedy to nastąpi, możemy "poruszać" patelnią by przemieszać cukier bądź po prostu zamieszać drewnianą łopatką. Mieszać aż cały cukier się skarmelizuje, a następnie zdjąć patelnię z palnika i dodać masło. Szybko, choć dokładnie, wymieszać je z cukrem. Następnie dodać śmietanę i znowu wymieszać. Jeśli kajmak się zetnie, wystarczy raz jeszcze postawić patelnię na palniku - mieszać i podgrzewać aż masa znów stanie się jednolita. Gotowy kajmak od razu wylać na spód mazurka wypełniony orzechami, bo dość szybko gęstnieje.
Na koniec posypać mazurka uprażonymi płatkami migdałów.

Zdjęcie - Mazurek z orzechami i kajmakiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów