Makowiec czy szarlotka? Ciasto japońskie :)
Klasyk z polskiego świątecznego stołu, który prawdopodobnie jest tak japoński, jak grecka jest ryba po grecku :) W książkach z przepisami z lat 90 przepis ten pojawia się aż 3 razy, różniąc się proporcjami tylko minimalnie. Raz występuje pod nazwą „szarlotka japońska”, raz jako „makowiec japoński”, a raz „ciasto japońskie”. Bo to ciasto jest właśnie takie „ni pies, ni wydra” ;) Dla mnie jednak jest to bardziej makowiec, gdyż to mak gra tutaj pierwsze skrzypce, co czyni to ciasto wypiekiem typowo bożonarodzeniowym :)
Ciasto nie zawiera mąki, a jedynie niewielką ilość kaszy manny. Jest wilgotne i aromatyczne. Zamiast zwykłej polewy kakaowej zrobiłam ganasz z prawdziwej czekolady, co uczyniło to trochę niepozorne ciasto bardziej wykwintnym.
CIASTO JAPOŃSKIE
8 jajek,
200g masła,
1 szklanka cukru,
300g suchego mielonego maku,
600g jabłek,
7 łyżek kaszy manny,
1 opakowanie cukru wanilinowego,
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
kilka kropli aromatu migdałowego,
garść rodzynek,
garść grubo posiekanych orzechów włoskich,
1-2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
polewa:
150g gorzkiej czekolady,
150ml śmietanki kremówki,
1 łyżka miodu
Mielony mak zalać wrzątkiem w ilości podanej na opakowaniu i chwilkę gotować. Odstawić do lekkiego przestudzenia. Oddzielić żółtka od białek. Masło utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym na jasną, puszystą masę. Miksując, kolejno dodawać po jednym żółtku, a następnie partiami mak. Dodać kaszę mannę, proszek do pieczenia oraz obrane, starte na tarce o dużych oczkach jabłka. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać je do ciasta. Na koniec dodać bakalie i aromat migdałowy.
Formę o wymiarach 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać ciasto i równomiernie rozprowadzić.
Piec w 180 stopniach ok. 1 godzinę, aż wbity patyczek nie będzie obklejony surowym ciastem.
Wystudzone ciasto oblać polewą.
Polewa (ganasz czekoladowy): Śmietankę zagotować. Czekoladę połamać na kawałki i włożyć do miski. Zalać wrzącą śmietanką, dodać miód i odstawić na 5 minut. Po tym czasie intensywnie wymieszać trzepaczką, aż powstanie lśniąca, gładka masa.