Kalarepki faszerowane
Wreszcie nadszedł czas, kiedy faszerowane warzywa urozmaicą nasz jadłospis – ten na co dzień i od święta. Faszeruję najpierw młode kalarepki (póki jeszcze nie mają twardej, zdrewniałej skórki), później pomidory, cukinię i paprykę. Czasami nadziane warzywa piekę w piekarniku, czasami duszę w garnku, a zdarza się też, że podaję na surowo – jak w przypadku pomidorów z twarożkiem.
Dzisiejsze danie jest gotowane w lekkim, domowym bulionie.
Do chudej mielonej wołowiny dodałam wędzony boczek i uzyskałam pyszny farsz! Jako spoiwa do nadzienia użyłam samych białek. Mam ich sporo w zamrażarce – pozostałości po kruchych ciastach :).
Sos zagęściłam śmietaną z mąką. Dzięki sosowi kalarepki bardzo zyskują na smaku. Sos nie spływa od razu na dno talerza, ale delikatnie oblepia nadzienie i miękkie kalarepki, tworząc idealnie zgrany zespół;)
Nie rezygnujcie z zagęszczenia sosu mąką – w tym wypadku naprawdę warto!
Kalarepki faszerowane mięsem mielonym
4 duże kalarepki
60 g boczku wędzonego
1 średnia cebula
200 g mielonej wołowiny
2 białka
1 łyżka bułki tartej
1 łyżka posiekanego koperku
sól, pieprz
1 szkl. bulionu (warzywnego lub z kurczaka)
1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany
1 płaska łyżka mąki
Kalarepki umyć, obrać, zalać zimną wodą i zagotować. Posolić wodę i gotować kalarepki przez 15 minut. Wyjąć i wystudzić. Od każdej z nich odciąć górne części, a miąższ wydrążyć, zostawiając ścianki grubości niecałego centymetra, (może być nawet pół centymetra, jeśli damy radę). Cały miąższ z jednej kalarepki zostawić do nadzienia, a miąższ z reszty kalarepek można zamrozić i dodać później do zupy jarzynowej.
Cebulę i boczek pokroić w drobną kostkę i usmażyć na rumiano. Mięso przełożyć do miski, dodać usmażoną cebulę i boczek. Odłożony miąższ z kalarepki drobno pokroić i też dodać do mięsa. Dołożyć koperek, bułkę tartą i dwa białka oraz przyprawić solą i pieprzem. Dobrze wymieszać. Nadzienie nałożyć łyżką do kalarepek – nakładać sporo :)
Nadziane kalarepki ułożyć w garnku, wlać bulion, przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu przez 30 minut.
Wyjąć kalarepki łyżką cedzakową na talerz, a sos doprawić mąką ze śmietaną. Zagotować cały czas mieszając i polać kalarepki.