Jasny chleb śląski

Jasny chleb śląski


Pisałam kiedyś , że wypróbuję garnek rzymski do wypieku chleba. Długo to trwało , ale w końcu stało się. Kiedyś już raz piekłam ten chleb , tylko w bardziej tradycyjny sposób (Nie wstawiłam przepisu , bo nie spodobały mi się zdjęcia. Nadal mi się nie podobają , ale trudno ;-) Chlebek wyszedł bardzo smaczny i wiedziałam , że do niego wrócę , tylko nie spodziewałam się , że zajmie to aż tyle czasu. Tym razem jednak postanowiłam upiec go w garnku rzymskim. Próba powiodła się i jestem bardzo zadowolona z efektów. Bochenek miał cienką , chrupiącą skórkę i był zdecydowanie bardziej wilgotny od tego , który piekłam wcześniej. Muszę jeszcze tylko dopracować kilka szczegółów jak np. czas pieczenia (chleb wstawia się do zimnego piekarnika , więc siłą rzeczy trzeba piec dłużej) oraz , w którym momencie zdjąć pokrywę , żeby skórka dobrze się zarumieniła. Jednak , jak wspomniałam , to są tylko szczegóły. Chlebek pieczony w garnku rzymskim (dostępny m.in. w sklepie z akcesoriami kuchennymi) wychodzi naprawdę super. Dzieci jadły go "pajdami" bez niczego - do wieczora niewiele z niego zostało ;-)


Zaczyn:
- 1/4 szklanki zakwasu (użyłam żytniego)
- 1/3 szklanki letniej wody
- 1/2 szklanki mąki żytniej

Składniki na zaczyn wymieszać razem, pojemnik przykryć folią i odstawić na 8-12 godzin (temp. pokojowa)

Ciasto główne:
- 1 do 1 i 1/4 szklanki letniej wody
- 1 łyżeczka suszonych drożdży
- 3 i 3/4 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 1 i 1/2 łyżeczki soli

Do dużej miski wlać cały zaczyn, wodę (zacząć od 1 szklanki), drożdże i sól. Wymieszać. Następnie powoli dosypywać mąkę, cały czas mieszając. Ciasto wyrabiać przez około 10 minut, aż zrobi się gładkie i jednolite (powinno delikatnie się kleić, ale nie może mieć rzadkiej konsystencji). Przełożyć do czystej , naoliwionej miski, przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2 do 2 i 1/2 godziny.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószony mąką blat. Uformować kulę lub podłużny bochenek ( który można umieścić w natłuszczonej keksówce). Przykryć i odstawić na około 1 godzinę. Wyrośnięty bochenek przed pieczeniem można posmarować wodą i posypać kminkiem. Piec przez około 40 minut w 200 st.C.

Uwagi:
Wraz z bochenkiem do piekarnika warto włożyć pojemnik wypełniony 3/4 szklanki lodu dla uzyskania ładnej , chrupiącej skórki.


Za przepis dziękuję Gosii99.

Kategorie przepisów