Domowy golden syrup - złoty syrop

Domowy golden syrup - złoty syrop
Zdjęcie - Domowy golden syrup - złoty syrop - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przyznam, że długo się zbierałam za przygotowanie domowego złotego syropu, a kiedy w końcu nadeszła ta wiekopomna chwila, cała zabawa skończyła się porażką - przelany do słoiczków syrop zmienił się w kamień, przez co w koszu wylądowały nie tylko składniki, ale też nowe, śliczne słoiki... W końcu przepłakałam stratę i podjęłam drugą próbę - heh nie lubię jak mi coś nie wychodzi i mogę męczyć jakiś przepis do perfekcji :) Tym razem efekt przerósł moje oczekiwania - syrop wyszedł idealnie złocisty, klarowny, o pożądanej konsystencji. W sieci znajdziecie sporo przepisów, ale zdecydowałam, że dorzucę swoje trzy grosze - może komuś pomogą moje wskazówki, może uda mi się kogoś zachęcić do jego zrobienia, bo zdecydowanie warto.
Golden syrup to świetny dodatek do wielu potraw, a jego samodzielne przygotowanie wyjdzie na dobre naszym portfelom. Idealny do naleśników i placuszków, owsianek, twarożku, napojów czy jako składnik wypieków. Sprawdzi się się również jako dodatek do marynat. Z powodzeniem może zastąpić miód czy syrop klonowy.

Zdjęcie - Domowy golden syrup - złoty syrop - Przepisy kulinarne ze zdjęciami tu w towarzystwie placków w cukinii - przepis w kolejnym poście



Metoda przygotowania podpatrzona na blogu Moje Wypieki - podaję jednak zmniejszone i lekko zmienione proporcje.
Składniki:
  • 50 g cukru
  • 15 g wody

  • 250 g cukru
  • szklanka wrzącej wody (250 ml)
  • 2 łyżeczki soku z cytryny (można dać trochę więcej)

1. Skarmelizowanie cukru - 50 g cukru + 15 g wody
W średniej wielkości garnku zagotować wodę z cukrem, na niedużym/średnim ogniu. Cukier zacznie powoli rozpuszczać się w wodzie. Podgrzewać aż do momentu, w którym cukier się skarmelizuje - będzie miał ciemnozłoty kolor, a całość będzie klarowna i o rzadkiej konsystencji. Zdjąć z palnika i od razu dodać wrzątek (patrz niżej).

2. Zagotowanie syropu
Do skarmelizowanego cukru dodać wrzątek - ostrożnie, bo całość będzie mocno "syczeć" i pryskać - a następnie od razu pozostały cukier i sok z cytryny. Całość dobrze wymieszać i gotować na minimalnym ogniu przez około 45 minut (można parę razy w nim zamieszać), aż syrop trochę zgęstnieje. Wystudzić go w garnku, a następnie przelać do słoiczka.

Syrop przechowywać w temperaturze pokojowej. Z podanych proporcji wyszła mi ponad szklanka syropu - na naczynko ze zdjęcia plus 1/4 szklanki.

Małe uwagi:
Dotyczące pierwszego etapu: *Gdy widzimy, że cukier już się rozpuścił i zaczyna się złocić - czuwajmy przy garnuszku i pilnujmy, by się nie przypalił. Spód garnka może być nierówno podgrzewany, warto więc od czasu do czasu zamieszać łyżką w miejscach, gdzie cukier szybciej nabiera złotego koloru. ** Kiedy cukier zaczyna się złocić wstawiamy wodę w czajniku do zagotowania, by mieć ją od razu pod ręką. Bardzo ważne, by do skarmelizowanego cukru dodać wrzątek, więc jeśli zobaczymy, że cukier już się w pełni zezłocił, a woda zagotowała się wcześniej, jeszcze raz doprowadzamy ją do wrzenia.
Dotycząca drugiego etapu: *** Pod żadnym pozorem nie przelewajcie gorącego syropu do naczynek, bo choć po zagotowaniu jest rzadki, to później gęstnieje. Trzymamy go do wystudzenia w garnku - kiedy będzie zimny sprawdzamy konsystencję. Jeśli będzie niczym płynny miód/syrop klonowy możemy go spokojnie przelać, zaś jeśli zgęstnieje za mocno, należy raz jeszcze zagotować całość i dodać odrobinę wody. Później znowu wystudzić i sprawdzić, czy konsystencja jest odpowiednia. Jeśli z kolei golden syrup okaże się zbyt rzadki - wystarczy dodać cukru.

Zdjęcie - Domowy golden syrup - złoty syrop - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów