Ciasto makówka

Przepyszne wielowarstwowe ciasto makówka na bazie ciasta makowego i miodowego przełożonego kremem kajmakowym. Pycha to mało powiedziane.
Ciasto makowe jest puszyste i delikatne w smaku. Maku nie mielimy, a dodajemy całe ziarenka.
Ciasto miodowe można wykonać nawet 1-2 dni wcześniej, będzie mięciutkie i jeszcze pyszniejsze w smaku.
Krem kajmakowy na bazie śmietanki i mascarpone z odrobiną kawy, która fajnie podkreśla jego smak.
Ciasto makówka to nie tylko świąteczny hit, ale warto go również wykonać na inne uroczystości i święta. Smak jest niesamowity.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na ciasta z makiem.
CIASTO MIODOWE Z MAKIEM
SKŁADNIKI:
CIASTO MAKOWE
- 6 dużych jajek o temperaturze pokojowej
- 1 szklanka cukru
- 1/3 szklanki zmielonych migdałów
- 160 g mąki tortowej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g maku w ziarenkach
- szczypta soli
CIASTO MIODOWE
- 400 g mąki tortowej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3 łyżki miodu, płynnego
- 200 g zimnego masła
- 2 jajka
KREM KAJMAKOWY
- 500 ml śmietanki kremówki 30%
- 200 g serka mascarpone
- 400 g kajmaku
- 1 łyżeczka kawy
- 2 łyżeczki żelatyny
- 1/4 szklanki wody
PRZYGOTOWANIE:
1 szklanka = 250 ml
Formę o wymiarach 25 x 35 cm wykładamy papierem do pieczenia.
Mąki przesiewamy razem z proszkiem do miseczki. Wsypujemy zmielone orzechy i dokładnie razem mieszamy. Białka miksujemy razem ze szczyptą soli na sztywną pianę. Pod koniec miksowania dodajemy po łyżce cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy po jednym żółtku. Następnie w kilku niedużych porcjach dodajemy suche składniki oraz mak i delikatnie mieszamy do połączenia. Wykładamy do formy i pieczemy w temp. 175ºC przez około 35 – 40 minut do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu zostawiamy do wystudzenia i przekrajamy na trzy części.
Mąkę przesiewamy razem z sodą. Następnie dodajemy cukier, cukier waniliowy oraz kawałki zimnego masła. Siekamy nożem lub siekaczką do ciasta kruchego. Dodajemy miód oraz jajka i szybko zagniatamy na jednolite ciasto.
Identyczną formę jak do ciasta makowego wykładamy papierem do pieczenia. Wylepiamy 1/2 ciasta dno formy i pieczemy w temp. 180C przez około 12 – 15 minut do zarumienienia. Postępujemy podobnie z drugą częścią ciasta.
Żelatynę zalewamy wodą i zostawiamy do napęcznienia. Śmietankę miksujemy razem z mascarpone na gęsty krem. Następnie dodajemy po łyżce kajmak i kawę rozpuszczoną w odrobinie wody (jeśli używasz rozpuszczalnej). Na koniec wlewamy niewielkim strumieniem ostudzoną żelatynę wprost pod widełki miksera. Jeden blat makowy układamy na dnie formy, wykładamy 1/5 kremu, następnie blat miodowy, krem, blat makowy, krem, ciasto miodowe, krem, ostatnia warstwa ciasta makowego i krem. Wierzch obsypujemy zmielonymi orzechami np. migdałami. Ciasto wkładamy do lodówki na całą noc.