Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi

Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi

Czy słyszeliście o chlebie z kaszą gryczaną? Taką normalną, ugotowaną, z torebki. Pomysł może wydawać się szalony, ale efekt stuprocentowo udany! Lekka gorycz kaszy i orzechów włoskich dobrze komponuje się ze specyficznym, również delikatnie gorzkawym aromatem razowej mąki. Amatorom pełnoziarnistych wypieków na pewno przypadnie do gustu. O tym, że pełnoziarnisty chleb z dodatkiem ciemnej kaszy i orzechów jest skarbnicą wartościowych składników odżywczych, nie muszę chyba wspominać? Przepis pochodzi z mojej ulubionej ostatnio książki Chleb domowa piekarnia Piotra Kucharskiego.
Zdjęcie - Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiSkładniki:
ZAKWAS:
60 g startera zakwasu
200 g mąki żytniej razowej typ 2000
180 ml wody
CIASTO WŁAŚCIWE:
350 g zakwasu
100 g mąki żytniej razowej typ 2000
500 g mąki żytniej typ 720
1 paczka ugotowanej kaszy gryczanej (około 300 g)
100 g orzechów włoskich
500 ml wody
1 łyżeczka miodu gryczanego
2 łyżeczki soliPrzygotowanie:

DZIEŃ PRZED PIECZENIEM

  • Gotujemy 100 g kaszy gryczanej (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Ugotowaną kaszę studzimy i wstawiamy na noc do lodówki.
  • Starter zakwasu wyjmujemy z lodówki i odstawiamy na 1-2 godziny w temperaturze pokojowej do ogrzania. Następnie starter przekładamy do dużej miski, żeby później przygotować w niej resztę ciasta. Dodajemy składniki na zakwas i mieszamy. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej.

W DNIU PIECZENIA

  • Zakwas jest gotowy, jeśli da się wyczuć lekko kwaśny zapach i po rozsunięciu ciasta widać, że jest napowietrzone i ma gąbczastą strukturę.
  • Z przygotowanego zakwasu odważamy 350 g, resztę przekładamy do słoiczka i wstawiamy do lodówki (przyda nam się do kolejnego pieczenia).
  • Do zakwasu dodajemy pozostałe składniki na ciasto właściwe i mieszamy.
  • Przykrywamy miskę folią spożywczą i odstawiamy w temperaturze pokojowej na około 8-12 godzin do pierwszego wyrastania. Obserwujemy ciasto i sprawdzamy co jakiś czas, jak wygląda, delikatnie odsuwając je palcem.
  • Gdy ciasto będzie miało gąbczastą strukturę, smarujemy masłem dwie keksówki o wymiarach 20 cm i zwilżonymi dłońmi przekładamy do każdej połowę ciasta. Zwilżoną dłonią dociskamy i delikatnie wyrównujemy ciasto.
  • Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 3-4 godziny do garowania.
  • Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni C.
  • Przed włożeniem foremek z ciastem, piekarnik spryskujemy wodą, aby go zaparować.
  • Chleb pieczemy przez około 45-50 minut.
  • Po tym czasie wyjmujemy chleby z piekarnika, następnie jeszcze ciepłe wyjmujemy z foremek i odstawiamy na kratkę do studzenia, aby odparowały.



Zdjęcie - Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów