Chleb z miso i sezamem

Chleb z miso i sezamem
Pieczenie chleba to zajęcie dające dużo satysfakcji, choć wymaga pewnych pokładów cierpliwości, szczególnie dotyczy to chleba na zakwasie. Ale jakie to poświęcenie, kiedy nagrodą jest pyszny, pachnący, chrupiący bochenek?! Upieczony w domu zawsze smakuje rozkosznie, niezależnie czy to najprostszy przygotowany z mąki, wody, drożdży, soli czy też z wymyślnymi dodatkami. Dodatki w postaci ziaren, ziół i przypraw sprawiają, że chleb za każdym razem może smakować nieco inaczej. Można też pokusić się o dodatki nieco bardziej egzotyczne, takie jak choćby pasta miso, która swoje korzenie ma na dalekim wschodzie, ponieważ pochodzi z terenów Japonii i Korei. Jej skład bazuje na sfermentowanej soi, a smak jest zależny od wielu czynników, takich jak region powstania produktu, zawartość soi lub czasu fermentacji. Im jest on dłuższy, tym pasta jest ciemniejsza, posiada wtedy bardziej intensywny smak i aromat. Najczęściej stosuje się ją do przyprawiania zup, sałatek, sosów, ryb oraz mięs. Dodatek pasty miso do ciasta na chleb doda mu ciekawego, głębokiego smaku. Spróbujcie sami! A chleb piekę w garnku żeliwnym i gorąco polecam Wam tę metodę.

Zdjęcie - Chleb z miso i sezamem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Składniki:
Zaczyn:
20 g aktywnego zakwasu
40 g mąki pszennej chlebowej (typ 1050)
40 ml wody
Ciasto właściwe:
100 g zaczynu
500 g mąki pszennej chlebowej typ 1050
350 ml wody
5 g soli (1 łyżeczka)
50 g jasnej pasty miso
50 g prażonego sezamu
Przygotowanie:


Składniki zaczynu mieszamy i odstawiamy do fermentacji na 8 godzin, a najlepiej na całą noc.


Do przygotowanego zaczynu dodajemy mąkę, wodę, miso, mieszamy i odstawiamy na godzinę. Następnie dodajemy sól, sezam i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 15-30 minut, następnie zaczynamy składać ciasto: zwilżoną dłonią naciągamy ciasto z brzegu i składamy do środka, obracamy miską i chwytamy ciasto kolejny raz i tak składamy ciasto 4-6 razy. Po 30 minutach powtarzamy składanie ciasta. Składanie ciasta powtarzamy 3-4 razy w 30 minutowych odstępach. Chodzi o to by wyrobić w nim siatkę glutenową, która sprawi, że chleb będzie można swobodnie uformować w bochenek i nie rozpłynie się na boki.


Odstawiamy ciasto na 1 godzinę lub do czasu, aż zwiększy swoją objętość. W zależności od aktywności zakwasu, temperatury otoczenia oraz ciasta może zająć to od jednej do kilku godzin.


Następnie formujemy bochenek na podsypanym mąką blacie. Wyjmujemy ciasto z miski, delikatnie je rozpłaszczamy i składamy na tzw. kopertę i rolujemy nadając mu okrągły lub podłużny kształt. Chleb układam na papierze do pieczenia i wraz z nim przekładam do miski i odstawiam do wyrastania. W zależności od temperatury otoczenia i aktywności zakwasu zajmie to od jednej do kilku godzin.


Do piekarnika wstawiamy garnek żeliwny z pokrywką. Nastawiamy temperaturę 230 stopni C. Garnek będzie się nagrzewał 40-60 minut, musi być solidnie rozgrzany zanim włożymy do niego chleb. Do rozgrzanego garnka przekładamy chleb, najlepiej razem z papierem na którym wyrastał, nacinamy wierzch chleba, przykrywamy pokrywką i pieczemy 30 minut w temperaturze 230, następnie zdejmujemy pokrywkę, obniżamy temperaturę do 220 stopni i pieczemy jeszcze 15 minut. Po upieczeniu studzimy chleb na kratce.
Zdjęcie - Chleb z miso i sezamem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zdjęcie - Chleb z miso i sezamem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów