Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną

Zdjęcie - Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
W maju Amber zaprosiła do wspólnego pieczenia chleba, który został zaproponowany przez Elę z blogu W poszukiwaniu Slowlife. Ela wskazała chleb orkiszowy razowy z kaszą gryczaną wg Trufli.
Oczywiście nie omieszkałem dodać swoich trzech groszy. Kaszę gryczaną dałem białą, również dodałem odrobinę mąki żytniej chlebowej. Mąkę żytnią dałem dlatego, że początkowo ciasto wydało mi się zbyt luźne, nawet jak na chleb razowy. No i kaszę gryczaną dodałem na samym końcu, po uprzednim wymieszaniu mikserem wszystkich składników. Po dodaniu kaszy delikatnie wymieszałem ciasto drewnianą kopyścia. Dzięki temu ziarenka kaszy nie rozmiksowały się, pozostały całe i są pięknie widoczne po upieczeniu chleba. Widoczne zwłaszcza, że kasza gryczna była biała.
Chleb pyszny, ale nie ma aromatu typowego dla prażonej kaszy. Stosunkowo wilgotny dzięki tejże kaszy. Fajne w nim jest jeszcze to, że jest niezwykle łatwy do zrobienia. Najpierw zaczyn, następnie ugotować kaszę, wymieszać wszystko, do foremki, wyrastanie, potem hajda do piekarnika i po godzinie chleb gotowy. I czy to jest skomplikowane? Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach, YeastSpotting i Panissimo (#27).



Zaczyn:
 • 50 g zakwasu żytniego razowego
 • 165 g mąki żytniej starogardzkiej
 • 210 g wody
Do odświeżonego 12 godzin wcześniej zakwasu dolej wodę i rozmieszaj. Dodaj mąkę orkiszową razową i całość dokładnie wymieszaj. Przykryj folią i odstaw na 12 - 24 godzin w temperaturze pokojowej.

Składniki (1 foremka 24 x 10 x 8 cm):
 • cały zaczyn
 • 170 g ugotowanej białej kaszy gryczanej
 • 300 g mąki orkiszowej razowej
 • 30 g mąki żytniej chlebowej
 • 160 g wody
 • 15 g soli
 • 25 g płynnego miodu
 • smalec do wysmarowania foremki
 • ziarna słonecznika do obsypania foremki i posypania chleba

Przygotowanie:
 1. Do dużej miski włóż wszystkie składniki prócz kaszy gryczanej. Mieszaj mikserem na wolnych obrotach kilka minut. Dodaj kaszę gryczanę i przemieszaj ciasto drewnianą kopyścią, tak aby kasza została równomiernie rozprowadzona w cieście.
 2. Dokładnie natłuść foremkę smalcem i wysyp ją ziarnami słonecznika. Przełóż ciasto do foremki, wyrównaj je zwilżoną w zimnej wodzie łyżką. Obsyp górę ciasta ziarnami słonecznika. Możesz delikatnie palcami docisnąć ziarna, by po upieczeniu chleba od niego nie odpadały.
 3. Odstaw ciasto pod przykryciem w ciepłe miejsce na 3 - 4 godziny, aby spokojnie wyrastało. Czas wyrastania jest zależny od temperatury. Kiedy ciasto dotrze do górnego rantu foremki, możesz rozpocząć wypiek.
 4. Nastaw piekarnik na temperaturę 220 °C. Po nagrzaniu się piekarnika wstaw do niego chleb, i piecz go 15 minut. Zmiejsz potem temperaturę do 190 °C i piecz dalsze 45 minut.
 5. Po upieczeniu się chleba (pukanie od dołu daje głuchy odgłos) wyjmij go z foremki i odstaw na kratce do całkowitego ostygnięcia.
Zdjęcie - Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Upieczny chleb, cały w słoneczniku Zdjęcie - Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chleb z perspektywy Zdjęcie - Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chleb po przekrojeniu, widać białą kaszę gryczaną
Zdjęcie - Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
inspirował blog Trufla.

Przepisy z tych kategorii

Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie z kaszą orkiszową

Chleb żytnio-orkiszowy na zakw…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie

Chleb z kaszą jęczmienną na za…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Chleb pszenno-gryczany na zakwasie z kaszą

Chleb pszenno-gryczany na zakw…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Chleb orkiszowy z kaszą gryczaną - majowa piekarnia

Chleb orkiszowy z kaszą grycza…

Stare Gary Stare Gary
Stare Gary

Chleb orkiszowy z kaszą gryczaną

Chleb orkiszowy z kaszą grycza…

ugotujmyto.pl ugotujmyto.pl
Ugotujmy To...

Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi

Chleb żytni z kaszą gryczaną i…

Iwona Iwona
Smakowity blog kulinarny