Chleb na cały tydzień II

Chleb na cały tydzień II
Zdjęcie - Chleb na cały tydzień II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dziś prezentuję chleb, który jest nowym numerem jeden w mojej kuchni. Do tego łatwy i szybki do zrobienia. Idealny dla kogoś, kto nie ma czasu piec codziennie. Pracę dzielimy na dwie raty. Zaczyn przygotowujemy wieczorem, a resztę rano, lub zaczym rano przed pracą (potrzebna jest tylko łyżka i dwie minuty wolnego czasu), a pieczemy wieczorem.
Chleb jest jaśniejszy od poprzedniego chleba na cały tydzień. Jest bardziej pszenny, mniej razowy. Pasuje do wszystkiego. Piekę go zamiennie z tamtym. Czasem, tak jak dziś, dodaję do niego ulubione nasiona. Doskonale sprawdza się jako codzienny chleb na kanapki.
Z podanej porcji ciasta wychodzą 3 keksówki, które piekę jednocześnie. Dwa bochenki od razu po przestygnięciu zamrażam.
Gdy potrzebuję chleb na rano, wieczorem wyciągam bochenek z zamrażalnika, wyciągam go z woreczka, w którym był zamrażany i kładę na kratce do studzenia ciast. Rano mam świeży chlebek.
A czy Wy macie sprawdzone sposoby rozmrażania pieczywa? Jeśli tak, podzielcie się ze mną i powiedzcie, jaki sposób jest najlepszy :)


Zdjęcie - Chleb na cały tydzień II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Chleb na cały tydzień II
2 keksówki 28 cm, 1 keksówka 20 cm

Zaczyn
150 g aktywnego zakwasu żytniego 100% hydracji)
180 g mąki typ 650
220 g wody

900 g maki typ 650
120 g maki żytniej razowej
550 g wody
30 g świeżych drożdży
1 1/3 łyżki soli
1/3 szkl. mieszanki nasion (słonecznik, dynia, siemię lniane itp.)

W dużej misce wymieszać łyżką pierwsze trzy składniki. Miskę przykryć folią i zostawić w ciepłym miejscu na około 12 godzin.
Po tym czasie:
Drożdże rozpuścić w wodzie. Wlać je do zaczynu. Dodać obie mąki. Wymieszać mikserem, aż składniki ładnie się połączą, jednak niezbyt długo. Ciasto będzie gęste, ale nie będzie tworzyć kuli. Teraz dodać sól i nasiona i zmiksować do połączenia się składników.
Ciasto nakryć folią i zostawić na 60 – 90 minut do wyrośnięcia. Powinno podwoić objętość.
keksówki wysmarować cienko tłuszczem (np. olejem) i posypać otrębami.
Wyrośnięte ciasto wyłożyć na blat oprószony mąką i wyrobić kilkoma ruchami ręki. Podzielić na trzy części i przełożyć do keksówek.
Przykryć i zostawić na 40 minut do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzać do 220°C i włożyć wszystkie trzy chleby. Spryskiwaczem z wodą spryskać ścianki piekarnika i chleby i piec 15 minut w tej temperaturze. Następnie obniżyć temperaturę do 200°C i piec jeszcze około 30 minut. Po wyjęciu z foremek chleb popukany od spodu powinien wydać głuchy odgłos. Gdy tak nie będzie, włożyć chleb bez foremek jeszcze na kilka minut do piekarnika.
Chleb studzić na kratce.

Kategorie przepisów