Babciny chleb pszenny na maślance

Babciny chleb pszenny na maślance

Prosty i dość szybki w przygotowaniu chlebek. Najsmaczniejszy w dniu pieczenia - na drugi dzień robi się trochę gliniasty. Z podanych składników wychodzą 2 ok.półkilogramowe bochenki. Zabrakło mi maślanki (a w sklepie była tylko owocowa), więc zrobiłam eksperyment i użyłam zamiast niej kefiru. 

przepis z książki "Chleb. Pieczemy w domu" Beatrice Ojakangas

 

Zdjęcie - Babciny chleb pszenny na maślance - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

 

Składniki (na 2 bochenki) :

  • 7 g suchych drożdży
  • 1/4 szklanki ciepłej wody (40-45°C)
  • 2 łyżki cukru
  • 6 łyżek miękkiego masła lub margaryny
  • 2 łyżeczki soli
  • 1,5 szklanki ciepłej maślanki (40-45°C) - [u mnie kefir]
  • 2,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 2 - 2,5 szklanki zwykłej mąki pszennej

 

W dużej misce wymieszać drożdże z wodą, dodać cukier i odstawić na 5 minut (aż drożdże się spienią). Dodać masło, sól, maślankę oraz mąkę pełnoziarnistą - dokładnie zagnieść. Powoli dodawać mąkę pszenną, zagniatać do uzyskania gładkiego, twardego ciasta. Odstawić na 15 minut.

Wyłożyć ciasto na oprószony mąką blat, zagniatać, aż stanie się gładkie i sprężyste (ok.10 minut). Włożyć do posmarowanej tłuszczem miski, obrócić, aby natłuścić ciasto ze wszystkich stron. Przykryć miskę ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok.1 godzinę (ciasto powinno podwoić objętość).

Wyrośnięte ciasto odgazować, podzielić na 2 równe części. Uformować dwa okrągłe bochenki. Nasmarować tłuszczem dwie tortownice o średnicy 20 cm. Ułożyć bochenki w formach, "szwem" do dołu. Odstawić do wyrośnięcia, aż ciasto prawie podwoi objętość (45-60 minut).

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190°C i piec przez ok.25-30 minut (aż chleb się zarumieni, a postukany od spodu wyda głuchy odgłos). [po 30 minutach pieczenia chlebki miały miękki spód, więc piekłam je jeszcze przez ok. 10 minut ułożone bezpośrednio na blasze].

Upieczone bochenki wyjąć z form i ostudzić na kratce.


wersja dla "maszynistów" :

Składniki umieścić w maszynie w następującej kolejności : mokre, suche, a na końcu drożdże. Nastawić program "zagniatanie z wyrastaniem". Z wyrośniętym ciastem postępować jak w powyższej części przepisu.

 

Zdjęcie - Babciny chleb pszenny na maślance - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

 

 

Zdjęcie - Babciny chleb pszenny na maślance - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów