Tradycyjnie czy nowocześnie? W jakim stylu podasz wielkanocne śniadanie?

Tydzień poprzedzający Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z wielkimi porządkami i gotowaniem świątecznych przysmaków. Czy Wy też już zaczęliście przygotowania do ucztowania w rodzinnym gronie? Mamy nadzieję, że tak, bo przygotowaliśmy dla Was mnóstwo kulinarnych inspiracji na nadchodzącą Wielkanoc.

Zwolenników tradycyjnej kuchni zapraszamy do zakładki Wielkanocne tradycyjne śniadanie. Przepisy, które w niej znajdziecie, przypadną z pewnością do gustu również Waszym mamom i babciom. Podobnie, jak one, nie wyobrażamy sobie wielkanocnego śniadania bez jajek pod każdą postacią, dlatego proponujemy Wam mnóstwo prostych i sprawdzonych przepisów, jak ten na jajka faszerowane żółtym serem i pomidorami lub jajka w żółtym sosie chrzanowym. Wasi goście z pewnością będą zachwyceni daniem przygotowanym według przepisu na kwitnące jajeczka lub bardziej wykwintne jajka faszerowane. Kolejną pozycją, bez której trudno będzie Wam się obejść są pasztety. Wolicie pasztet drobiowy z pistacjami, pasztet z kaczki czy może pasztet z królika? Wśród naszych propozycji nie zabrakło tradycyjnych zup. Różnią się one w zależności od regionu Polski i domowych tradycji. Jaką zupę jada się w Waszych domach? Z naszych obserwacji wynika, że najpopularniejszy jest żurek wielkanocny, podawany zazwyczaj z jajkiem i białą kiełbasą. Nasz ulubiony, staropolski żurek na zakwasie może być podawany w bardzo efektowny sposób w chlebowych miseczkach. Niewiele osób pamięta jeszcze, że z gotowaniem tej zupy wiązał się w dawnej Polsce zwyczaj zwany pogrzebem żuru. Zupa, która towarzyszyła naszym przodkom przez 40 postnych dni była w pierwszy dzień Świąt demonstracyjnie wylewana. Alternatywą dla żurku jest zupa chrzanowa, podawana z jajkiem lub bardziej wykwintnymi dodatkami, np. z wędzonym pstrągiem.

W osobnej zakładce zgromadziliśmy dla Was przepisy na wielkanocny obiad. Na pewno nie może zabraknąć na nim symbolizującego dobrobyt mięsa – podawanego zarówno na ciepło, jak i zimno. Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie z wielkanocnym obiadem? Na pewno nie może na nim zabraknąć białej kiełbasy. Chcecie podać ją inaczej niż do tej pory? Spróbujcie przepisu na białą kiełbasę z cydrem i jabłkami lub biała kiełbasę zapiekaną. Co poza tym? Z pewnością schab. To delikatne mięso pozwala wykazać się kulinarną wyobraźnią, ponieważ wyśmienicie smakuje z rozmaitymi dodatkami – zarówno słodkimi, jak w przepisie na schab pieczony z jabłkowym sosem, jak i wytrawnymi, jak schab z ziołowym farszem czy schab faszerowany białą kiełbasą.

Jeśli żurek czy schab już Wam nieco zbrzydły i w tym roku marzycie o odmianie, zapraszamy do sprawdzenia przepisów zebranych w zakładce Wielkanoc inaczej. Znajdziecie tam przepisy od blogerów, dla których tradycyjne składniki były jedynie punktem wyjścia dla stworzenia ciekawych, innowacyjnych dań, takich jak tarta a la żurek z białą kiełbasą i jajkiem czy wielkanocne jajka marynowane. Wśród pyszności, które nieco odbiegają od tradycyjnego, świątecznego jadłospisu, zgromadziliśmy mnóstwo kolorowych, wiosennych sałatek, na przykład zieloną sałatkę z grillowanymi szparagami i marchewką oraz sałatkę z jajkiem, burakami, fetą i mieszanką sałat.

Mamy nadzieję, że przepisy blogerów zPierwszegoTloczenia.pl zainspirują Was do przygotowania naprawdę potraw. Pamiętajcie, że tym, że nawet najprostsze dania będą smakować wyjątkowo w towarzystwie tych, którzy są Wam bliscy.

Dodano 30 marca 2015 | Autor:

Ostatnie wpisy