Garść słodkich inspiracji na Tłusty Czwartek

Jest jeden dzień w roku, kiedy nikomu nie wypada liczyć kalorii. To ostatni czwartek karnawału, zwany tłustym. Święto, którego z utęsknieniem wyczekują wszystkie łasuchy, będziemy obchodzić już w przyszłym tygodniu. Czy już wiecie, co przygotować na tę specjalną okazję? Jeśli wciąż szukacie pomysłu, zajrzyjcie do zbioru przepisów na pączki i faworki, które przygotowali blogerzy serwisu zPierwszegoTloczenia.

To właśnie od pączków pochodzi nazwa „tłusty czwartek”. Dawniej nadziewano je mięsem, boczkiem i słoniną, aby hucznie przywitać nadchodzącą wiosnę. Zwyczaj jedzenia pączków na słodko przyjął się w Polsce na dobre dopiero w XVI wieku. Nasi przodkowie prędko w nich zasmakowali – smażone w głębokim tłuszczu, nadziewane marmoladą pączki, stały się jednym z najpopularniejszych ciast tradycyjnej kuchni polskiej. Wzmianki na ich temat znajdziemy m. in. w poezji Mikołaja Reja.

W tradycji kulinarnej różnych krajów, pączki znacznie się od siebie różnią. Różnice dotyczą zarówno składników, nadzienia i sposobu smażenia lub pieczenia ciasta. Zapraszamy Was do kulinarnych eksperymentów i przygotowania wariacji na temat pączków z różnych stron świata, takich jak hiszpańskie churros z cynamonem, holenderskie Oliebollen czy popularne w kuchni anglosaskiej donaty. Jeśli nie chcecie rezygnować z dbania o linię, możecie zaś sięgnąć po przepis na dietetyczne pączki orkiszowe lub pączki bezglutenowe.

Drugim z przysmaków, jakimi co roku żegnamy karnawał są faworki, znane również jako chrust, chruściki lub kreple. Wywijane w kokardki lub formowane w kształt róż, posypane cukrem pudrem, znane są na terenie Polski, Litwy i Niemiec. Podpowiadamy Wam, jak przygotować bogate w smaku pączki na piwie, ale także ich wegańską odmianę. Nie obawiajcie się, jeśli będziecie przygotowywać je pierwszy raz – to wcale nie jest trudne, a niebiański smak z pewnością wynagrodzi Wam wszelkie trudności.

Dodano 5 lutego 2015 | Autor:

Ostatnie wpisy