Ach te baby! Czyli kilka słów o słodkościach na wielkanocnym stole.

Wielkanoc to dla jednych moment uroczystego powitania wiosny, dla innych chwila na refleksję i religijną zadumę. Niezależnie od tego, jak przeżywacie te święta, jesteśmy przekonani, że nie możecie się już doczekać przysmaków, których skosztujecie podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. My też mamy na nie ochotę – szczególnie na tradycyjne, wielkanocne ciasta, które dla Waszej wygody zebraliśmy w specjalnej zakładce Baby i mazurki.

Choć obecnie delektujemy się babami pieczonymi według rozmaitych przepisów, w polskiej tradycji przygotowywano je z ciasta drożdżowego, słodzonego miodem. Tradycja ich przygotowywania sięga aż XV wieku. Z relacji historycznych i opowieści doświadczonych gospodyń dowiadujemy się, że przygotowanie wielkanocnych bab wiązało się z licznymi zabiegami, mającymi zagwarantować, że ciasto będzie puszyste i pięknie wyrośnie. Wierzono, że od tego, czy wypiek się uda, zależy pomyślność rodziny przez cały nadchodzący rok, więc nasze prababki dokładały wszelkich starań, by było udane. To nie lada wyzwanie, bo delikatne ciasto na tradycyjne baby wymaga cierpliwości i ciepła. Jego piękna, żółta barwa to zasługa dodatku szafranu, a puszystość jest efektem pietyzmu, z jakim oddzielano od siebie żołtka i białka, a następnie ucierano je na słodką masę. Najbardziej przezorne gospodynie podczas pieczenia bab wielkanocnych nie pozwalały domownikom wchodzić i wychodzić z kuchni, aby masa nie opadła na skutek przeciągu. Niekiedy wierzono również, że delikatnemu wypiekowi może zaszkodzić hałas, toteż podczas pieczenia zalecano mówienie wyłącznie szeptem.

Przepisy, które przygotowali dla Was blogerzy serwisu zPierwszegoTloczenia.pl nie wymagają, aż tak wielu poświęceń. Polecamy Wam na przykład klasyczną babkę wielkanocną oraz puchową babę drożdżową. Jeśli macie ochotę wypróbować nietypowy przepis, być może przypadnie Wam do gustu również babka majonezowa.

O ile wykonanie babki wymaga przede wszystkim delikatności i skrupulatnego przepisu, piekąc wielkanocne mazurki, możemy wykazać się artystycznymi zdolnościami. Przepisy na mazurki różnią się między sobą – wykorzystuje się w nich ciasto kruche, biszkoptowe czy marcepanowe i rozmaite dodatki, takie jak masa kajmakowa, marmolada i dżem. Tym, co jest łączy są piękne dekoracje, wykonane z lukru, owoców i bakalii. Ciekawostką jest, że przepis na mazurek – uważany za nasz narodowy przysmak – prawdopodobnie przywędrowały do nas z Turcji. Słodki wypiek był ściśle powiązany z symboliką Wielkiego Postu i miał stanowić apetyczną nagrodę dla tych, którzy wytrwale pościli przez poprzedzające Wielkanoc 40 dni.

Unikalna kompozycja mazurka była dawniej dumą i wizytówką pań domu. Dlatego zachęcamy Was do tego, by puścić wodze fantazji i poszukać inspiracji wśród przepisów, które dla Was zebraliśmy. Co powiecie na domowy mazurek kajmakowy? A może wolicie ten z masą jogurtowo-czekoladową i migdałami? Macie jeszcze dwa tygodnie, żeby wybrać ten, który uświetni Wasze rodzinne świętowanie.

Dodano 17 marca 2015 | Autor:

Ostatnie wpisy