Ziarnisty chleb razowy na zakwasie
Z chlebów pieczonych na zakwasie zdecydowanie najbardziej lubię razowe. Dlatego chętnie próbuję różnych kombinacji smakowych wykorzystując zakwas żytni oraz mąkę żytnią razową. Idealnie z nimi komponują się ziarna słonecznika, które dodatkowo połączyłam z sezamem i otrębami.
Chlebek jest wilgotny, a dzięki zakwasowi charakterystyczny w smaku. Nie można także zapomnieć o zdrowotnych właściwościach ziarnistego chleba razowego. Przy tym wszystkim zachowuje on długo świeżość i wychodzą z niego fantastyczne kanapki
Jestem świadoma stereotypów dotyczących wypieku chlebów na zakwasie. Uważam jednak, że oprócz kłopotu z powodu przygotowania dzień przed pieczeniem zaczynu na bazie zakwasu, mąki razowej i wody nie powinien on sprawiać większych trudności.
Ziarnisty chleb razowy na zakwasie
Zaczyn:
- 50 g aktywnego zakwasu żytniego
- 200 g maki żytniej razowej
- 200 ml letniej wody
Ciasto:
- 520 g mąki żytniej razowej
- 120 g ziaren słonecznika
- 100 g otrębów pszennych (+ letnia woda)
- 30 g sezamu
- łyżka soli
- łyżka cukru
- 350 ml letniej wody
Dzień przed pieczeniem:
- Zakwas mieszamy z mąkę i letnią (lecz nie gorącą) wodą. Konsystencja zaczynu powinna być ciężka i gęsta. Odstawiamy na noc w ciepłe miejscy, aby przefermentował.
Dzień pieczenia:
- Otręby wsypujemy do miseczki i zalewamy gorącą wodą, tak aby je zakryła. Odstawiamy na 15 minut.
- Mąkę mieszamy z wcześniej przygotowanym zaczynem, solą, cukrem, ziarnami słonecznika i sezamem. Dodajemy także otręby, razem z wodą w której się moczyły.
- Ciasto wyrabiamy mikserem i dodajemy powoli letnią wodę. Składniki mieszamy kilka minut, ciasto powinno wyjść w miarę rzadkie.
- Długą keksówkę smarujemy masłem. Przekładamy do niej przygotowane ciasto, by sięgało do 3/4 wysokości. Wierzch ciasta wyrównujemy łyżką lub dłonią zwilżoną dłonią. Przykrywamy czystą ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 3 godziny.
- Piekarnik rozgrzewamy do 240 stopni. Najpierw ciasto pieczemy 20 minut, potem zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy 30 minut. Na koniec zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i dopiekamy jeszcze 15 minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika i z formy, studzimy na kuchennej kratce.