Porady kulinarne
-
Makowiec japoński - dlaczego dodać do ciasta olej rzepakowy?
Ciasto staje się bardziej puszyste, wilgotne, a do tego dłużej zachowuje świeżość.
-
Uszka - jaką mąkę wybrać?
Najlepiej sprawdzi się typ 500, dzięki niej ciasto będzie idealnie elastyczne.
-
-
Kapusta z grzybami i grochem - kiedy i z czym podawać?
Kapusta z grzybami i grochem smakuje jeszcze lepiej na drugi dzień, gdy smaki dobrze się przegryzą.
-
Jak długo piec piernik?
Piernik błyskawiczny wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Ci pieczemy przez ok. 1 godz. lub do tzw. “suchego patyczka”
-
Schab - jak długo go piec?
Przez pierwsze 20 minut piecz z przykryciem w temperaturze 180 stopni C w trybie “grzanie dół”. Po tym czasie zdejmij pokrywkę lub odsłoń folię aluminiową. Piecz dalej przez kolejne 35-40 minut w temperaturze 180 stopni C w trybie “grzanie dół”.
-
Śledzie w oleju z pomarańcza - na jak długo odstawić potrawę?
Wstaw do lodówki na 24 godziny, w tym czasie smaki się przegryzą i wzmocnią aromaty.
-
-
Keks - co zrobić przed dodaniem owoców do ciasta?
Przygotowane owoce mieszamy z mąką ziemniaczaną i dodajemy do ciasta.
-
Mleko do drożdży - jaka temperatura?
Mleko powinno być lekko ciepłe, ale nie gorące – zbyt wysoka temperatura może zahamować pracę drożdży.
-
Masa makowa - jaką wybrać do ciasta?
Do przygotowania makowca na oleju możesz wykorzystać zarówno gotową masę makową, jak i przygotować ją samodzielnie.
Jeśli wybierasz masę gotową, zwróć uwagę na jej skład – najlepiej, aby zawierała dużo maku i naturalne dodatki takie jak miód czy bakalie, a jak najmniej sztucznych konserwantów. Przed użyciem warto spróbować masy i ewentualnie wzbogacić ją dodatkami, np. odrobiną cynamonu, skórką pomarańczową czy większą ilością bakalii, aby nadać jej bardziej wyrazisty smak.
Jeśli wolisz zrobić masę makową samodzielnie, przygotuj mak, mieląc go co najmniej dwa razy w maszynce. Połącz go z miodem, cukrem, masłem i bakaliami według własnych upodobań. Domowa masa daje Ci…
-
Jak ubijać jajka?
Białka ubijaj na sztywną pianę, aż będą błyszczące i stabilne. Białka powinny być ubijane w suchej, czystej misce, najlepiej szklanej lub metalowej, ponieważ plastik może zatrzymać tłuszcz, który uniemożliwi uzyskanie odpowiedniej piany. Upewnij się, że w białkach nie ma ani kropli żółtka, ponieważ nawet niewielka ilość tłuszczu może uniemożliwić ich ubicie. Zacznij ubijanie od niskich obrotów miksera, stopniowo zwiększając prędkość, aby wprowadzić jak najwięcej powietrza. Dodanie szczypty soli na początku ubijania pomoże uzyskać bardziej stabilną pianę. Gdy piana stanie się puszysta, możesz dodać kilka kropel soku z cytryny, co dodatkowo wzmocni jej strukturę. Unikaj nadmiernego ubijania, ponieważ może to spowodować,…
-
Jak przygotować biszkopt na roladę?
Upieczony biszkopt wyjmij z piekarnika i odłóż na ściereczkę do góry spodem ostrożnie, aby się nie poparzyć. Zdejmij papier i zwiń ciasto w rulon.
-
Jak długo moczyć grzyby suszone?
Grzyby namoczyć przez około 2-4 godziny, ab nabrały miękkości. Jeśli masz więcej czasu, możesz pozostawić je w wodzie na całą noc, co dodatkowo wzmocni ich aromat
-
Jak długo pieczemy pałki z kurczaka?
Pieczemy przez ok. 60 minut w piekarniku w temperaturze 180 stopni bez przykrycia.
-
Roladki - po co obtaczać je w mące?
Obtoczenie roladek w mące tworzy delikatną warstwę, która pozwala na równomierne i bardziej efektywne smażenie. Mąka, gdy dodasz bulion pomaga także zagęścić sos, tworząc aksamitną konsystencję.