Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie

Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie
Zdjęcie - Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Upieczone i prawie zjedzone:)

Z wielką przyjemnością upiekłam dwa chleby. Dwa zupełnie różne chleby - i w smaku i w kształcie. Pierwszy, czosnkowy smakuje idealnie z masłem. Podgrzałam go przed podaniem na stół, jak radzono w przepisie i to był strzał w dziesiątkę. Na zimno jest pyszny, ale po podgrzaniu jeszcze lepszy.
Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, to ciasto jest bardzo miękkie, ale jakoś udały mi się te wszystkie żonglerki i nadzienie zostało tam gdzie trzeba, czyli w środku:)
Ponadto ten chleb jest mistrzem w wypełnianiu kuchni zniewalającym zapachem czosnku. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam ten zapach!!!



Zdjęcie - Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Drugi, jabłkowy, jest delikatnie słodki, bardzo dobry w smaku. Kromeczki w ciekawym, jasnokakaowym kolorze, wręcz stworzone, aby je zjeść z łagodnym żółtym serem lub z waniliowym serkiem Danio. U nas w domu w tej drugiej wersji bił rekordy popularności. Dodam jeszcze, że jest to chleb bardzo prosty do wykonania. Robiłam z połowy porcji i wyszedł mi jeden spory bochenek. Chociaż nie było podane w przepisie, przed pieczeniem górę warkocza posmarowałam mlekiem.

Zdjęcie - Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Weekendowa piekarnia #22 - Zaproszenie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Nadchodzący weekend będzie 22-gim weekendem, kiedy spotkamy się wirtualnie w jednej wielkiej kuchni i będziemy piec. Niezmiernie się cieszę, że nasza założycielka Weekendowej Piekarni, Margot, powierzyła mi pieczę nad tą edycją. Margot, bardzo Ci dziękuję:)
Wybrałam dwa chlebki, jeden na zakwasie, mocno czosnkowy i pyszny (już go testowałam, ale nie omieszkam upiec go ponownie). Pochodzi z książki Maggie Glezer "Artisan Baking". Ten chlebek jest pięknie zilustrowany zdjęciami tutaj na każdym etapie jego powstawania. Natomiast drugi chleb jest na drożdżach. Pszenny, z dodatkiem jabłka i cynamonu. Tutaj jest on w formie warkocza (trzeba trochę przewinąć stronę). „Moja” edycja nakłada się akurat na Dzień Kobiet, więc pomyślałam, że jabłko z cynamonem będzie bardzo kobiecym dodatkiem do chlebka:)
Oba chleby będzie można zobaczyć u mnie w czwartek wieczorem (jak nic nie stanie na przeszkodzie;).
Z góry dziękuję wszystkim, którzy będą mieli chęć przyłączyć się do tej edycji i pozdrawiam!

Rustykalny chleb z pieczonym czosnkiem
2 bochenki ø około 20 cm

Zaczyn
22 g. zakwasu
31 g wody
30 g mąki*
30 g maki pszennej razowej


Ciasto właściwe
500g mąki
390 g wody
całe zakwaszone ciasto
12 g soli

Nadzienie i przybranie
3 łyżki pasty czosnkowej**
60 g tartego sera (w oryginalnym przepisie był podany ser Dry Jack lub Asiago, a autorka użyła Manchego)
2 nieobrane ząbki czosnku
6-8 gałązek natki pietruszki lub kolendry

Wykonanie
1. W misce wymieszać składniki zaczynu do momentu aż składniki się połączą. Przykryć i odłożyć w ciepłe miejsce na 8 godzin.
2. Składniki ciasta właściwego włożyć do miski zostawiając około 60g wody na później. Miksować aż składniki się połączą.
3. Zwiększyć obroty i miksować aż ciasto będzie gładkie, a gluten średnio rozwinięty (moje ciasto było miękkie).
4. Dodać pozostałą wodę. Ciasto będzie bardzo miękkie, nie da się z niego utworzyć kuli, ale powinno być elastyczne.
5. Przełożyć ciasto do miski lekko naoliwionej. Zostawić na około 4 godz. w temp. pokojowej, składając po 30, 60 i 90 minutach. Po tych 4 godzinach ciasto dalej będzie luźne i średnio będzie chciało trzymać kształt.
6. Przełożyć ciasto na lekko omączony blat i podzielić na dwie części. (Ja tutaj dodałam 2 łyżki mąki, bo było bardzo luźne). Uformować dwie kule , przykryć i zostawić na 20 minut.
7. Przełożyć 1 kulę do góry nogami na omączoną część blatu. Lekko spłaszczyć tworząc gruby placek. Na środku ułożyć 1,5 łyżki nadzienia z pasty czosnkowej i pokryć połową startego sera.
8. Brzegi placka podnieść do góry i złapać razem tworząc sakiewkę. Dobrze zlepić brzegi. Delikatnie przewrócić ciasto na drugą stronę i utworzyć kulę. Nadzienie jest w środku, a łączenie sakiewki na dole.
9. Na środku kuli zrobić mały znaczek „x” i włożyć tam nieobrany ząbek czosnku. Zwilżyć 3-4 gałązki pietruszki lub kolendry i ułożyć je naokoło ząbka czosnku. Z drugą kulą powtórzyć punkty 7-9.
10. Oprószyć natkę mąką i oba chleby ułożyć w koszyczkach do wyrastania (z płótnem porządnie omączonym) pietruszką do dołu.
11. Zostawić w temp. pokojowej 4 godziny.
12. Nastawić piekarnik z kamieniem do pieczenia na 215°C
13. Przełożyć bochenki na papier do pieczenia i naciąć naokoło 2,5 cm od krawędzi. Nie należy strzepywać mąki z natki, żeby przy pieczeniu się nie przypaliła.
14. Przełożyć bochenki na kamień. Piec z parą 10 min i następnie około 25 min bez pary, aż będą złotobrązowe. Zostawić w uchylonym piekarniku 10 min i dopiero wyjąć. Strzepnąć nadmiar mąki.
15. Przed podaniem podgrzać w piekarniku 10 min nastawionym na 175°C.

*autorka nie wspomina jaką mąkę użyć - ja dałam 650, ale chlebowa 720 pewnie byłaby lepsza
** wykonanie pasty czosnkowej: 3 cale główki czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku. Piekarnik nagrzać do 175°C. Każda główkę ściąć 0,5 cm od góry. Zostawić całe główki. Nie rozdzielać ich. Każdą główkę włożyć do formy muffinowej wyłożonej papilotkami do muffinek, polać każdą 1 łyżeczką oliwy i upiec w piekarniku. Piec około 1 godziny aż będą miękkie. Trochę ostudzić i wyjąć ząbki czosnku ze skórek. Ugnieść na papkę z resztą oliwy, solą i pieprzem. Trzymać w lodówce do momentu użycia.



Warkocz pszenny jabłkowo-cynamonowy
2 foremki 31x13 cm

1 łyżka suszonych drożdży
2 łyżki jasnego cukru brązowego
1 szkl. ciepłej wody (40-45°C)
1 szkl ciepłego mleka
6-6,5 szkl mąki chlebowej typ 720
2 średnie jabłka obrane i pokrojone w kostkę (np. szara reneta)
0,5 szkl. suszonych owoców ( np. żurawinę lub rodzynki)
0,5 szkl. posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki oleju z orzechów włoskich
2 duże jajka w temp. pokojowej
2 łyżeczki mielonego cynamonu
0,5 łyżeczki słodu piekarskiego (mąka słodowa, można dać też melasy, albo pominąć w ogole.)
0,5 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
1 łyżka soli

1. W dużej misce używając mątewki lub miksera wymieszać drożdże, cukier, ciepłą wodę i ciepłe mleko i 2 szkl. mąki. Mieszać, aż masa będzie gładka około 1 min. Przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia w pokojowej temperaturze na 1 godz.
2. Dodać jabłka, suszone owoce, orzechy, olej, jajka, cynamon, słód, ziele angielskie, sól i 1 szkl. mąki. Miksować, aż powstanie kremowa masa, około 2 min. Dodać pozostałą mąkę, po pół szkl. za jednym razem, aż ciasto utworzy kulę i będzie odstawało od brzegów miski. Całość można również zagniatać ręką pomagając sobie drewnianą łyżką jak trzeba.
3. Przełożyć ciasto na lekko omączony blat i wyrabiać ręcznie aż będzie gładkie i sprężyste - około 5 min. Jak trzeba, to lekko podsypywać mąką blat w czasie wyrabiania ( 1 łyżka mąki za jednym razem). Wgnieść wszystkie owoce i orzechy, które wypadły w czasie zagniatania.
4. Przełożyć ciasto do dużej miski wysmarowanej olejem. Obrócić je tak, aby całe pokryło się olejem. Miskę zakryć folią spożywczą i zostawić w temp. pokojowej aż podwoi objętość - 1,5 - 2 godz.
5. Delikatnie odgazować ciasto. Przełożyć je na lekko omączony blat. Wysmarować dwie foremki 23x13 cm. Ciasto podzielić na dwie równe części i albo zapleść dwa warkocze, albo uformować dwa bochenki. Zostawić do wyrośnięcia w temp. pokojowej aż wierzchołki będą wystawały około 2,5 cm ponad krawędzie foremek (około 45 min)
6. Piec 45-50 min w temp. 175°C.

Kategorie przepisów