Syrop jarzębinowy

Syrop jarzębinowy
Jarzębina to znakomity surowiec do wyrobu dżemów, konfitur i leczniczych wywarów. Ogólnie dostępna, bezpłatna, doskonałe źródło witaminy C i beta-karotenu. Należy do tych roślin, które leczą i wzmacniają organizm. Wypad za miasto to dobra okazja na poszukanie drzewek oblepionych jaskrawymi koralami w miejscach niezanieczyszczonych, z dala od zakładów przemysłowych i dróg.

Syrop jarzębinowy to kolejny pomysł na przerobienie owoców jarzębiny, na głowę bije wszelkie przemysłowe syropy smakowe. Można go dodawać do ciepłych i zimnych napoi. Nawet lekko wyczuwalna goryczka może być jego wielką zaletą, która znakomicie sprawdzi się w koktajlach i drinkach do których zazwyczaj dodajemy aperol. Syrop jarzębinowy możemy również wzbogacić dodatkiem ziół, przypraw lub innych owoców. Owoce obgotowane w syropie i sam syrop można przechowywać w lodówce.

Dojrzałe owoce przed przerobieniem trzeba zmrozić w zamrażarce. Ja zbieram całe kiści z kawałkiem gałązki, płuczę w zimnej wodzie i zamrażam na dwa dni. Po tym czasie zamrożone owoce odrywam od kiści, ale można je też oderwać przed mrożeniem.

Zdjęcie - Syrop jarzębinowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Porcja: 300 ml Czas przygotowania: 2 dni
Składniki:
  • 600 ml wody,
  • 300 g jarzębiny,
  • 250-350 g brązowego cukru diamant,
  • skórka obrana z jednej pomarańczy,
  • 2 gałązki rozmarynu.
Zdjęcie - Syrop jarzębinowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Przygotowanie:
  1. Owoce zmrozić na dwa dni. Rozmrożone włożyć do rondla razem z pozostałymi składnikami, doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i podgrzewać (bez gotowania, bez przykrycia) przez 30 minut. Odstawić.
  2. Następnego dnia czynność powtórzyć.
  3. Gorący syrop przecedzić na sicie, przelać do wyparzonej butelki lub małych słoiczków. Można go pasteryzować na sucho (gorący szczelnie zamknąć w słoikach, wystudzić do góry dnem), lub wystudzić i przechowywać w lodówce.

Zdjęcie - Syrop jarzębinowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów