Śląskie smaki wielkanocne v.4

Śląskie smaki wielkanocne v.4

w okresie przedświatecznym w większości witryn śląskich piekarni pojawia się drożdżowy wieniec. służy głównie dekoracji, bo w sprzedaży widziałam go tylko w jednej. ale wg tradycji powinien się on znaleźć na śląskim stole. w jego środku powinny leżeć pisanki i gałązki bukszpanu.
oglądając go myślałam, że jest to rodzaj pieczywa typu chałka, ale mimo że drożdżowe, to raczej wytrawne bułeczki, zwłaszcza że da się go rwać na takie kawałki. ich neutralny smak będzie dobrze pasował do świątecznych mięsnych specjałów.

przepis wg. którego wykonałam wieniec pochodzi z kucharki doskonałej, błędem było wg mnie dostosowanie się do nakazu wstawienie wieńca od razu do piekarnika po jego spleceniu. ciasto, jak widać, nadal rosło, dlatego w poniższym przepisie pozwalam wieńcowi urosnąć. daje to też szansę na zapanowanie nad jego kształtem.

Zdjęcie - śląskie smaki wielkanocne v.4 - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

wieniec wielkanocny

  • 1 szkl. mleka,
  • 5 dkg świeżych drożdży,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • 0,5 kg mąki pszennej + trochę na podsypanie,
  • 1 jajo + 1 żółtko,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 5 dkg masła,
  • 2 łyżki niebieskiego maku

 

połowę mleka lekko podgrzać, wymieszać z cukrem oraz niewielką ilością mąki, tak by rozczyn miał konsystencję gęstej śmietany. dodać pokruszone drożdże, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. roztopić masło i pozostawić do ostygnięcia. do wyrośniętego rozczynu dodać roztrzepane jajo, resztę mąki, mleko i sól. dokładnie wyrobić. pod koniec dodać stopione masło. wyrabiać do chwili, gdy będą tworzyć się pęcherzyki powietrza. pozostawić do wyrośnięcia (około godziny). ciasto podzielić na dwie części. z każdej uformować wałek o długości ok. 60 cm, a następnie spleść z nich wieniec, pozostawiając duży otwór pośrodku, końce nie muszą się dokładnie stykać. odstawić ponownie do wyrośnięcia na ok. 30 min. wierzch ciasta posmarować roztrzepanym żółtkiem i posypać makiem. piec w 160 st.C 30-40 minut.

 

Kategorie przepisów