Placuszki twarogowe na mące ryżowej

Placuszki twarogowe na mące ryżowej
Zdjęcie - Placuszki twarogowe na mące ryżowej - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przesmaczne placuszki! Idealne na leniwe śniadanie. Serowe, ale przy tym lekkie, delikatne i baaardzo puszyste. Malutkie, takie na jeden czy dwa gryzy, przez co sięga się po kolejnego, i kolejnego. Serdecznie polecam!

Składniki (wychodzi ok. 25 mini placuszków)
  • 200 g twarogu naturalnego (najczęściej daję już zmielony - jak na sernik, ale może być też serek czy jogurt naturalny o podobnej konsystencji - czyli dość gęsty i zwarty)
  • 50 g mąki ryżowej
  • 1 łyżka cukru
  • pół płaskiej łyżeczki sody
  • 2 jajka
  • 1-2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia
  • dodatki: łyżka miodu, kiwi, borówka amerykańska

Twaróg, mąkę, cukier, sodę i jajka umieścić w misce i zmiksować na jednolitą masę. Odstawić na 20-30 minut (mąka lekko 'napęcznieje', dzięki czemu ciasto zrobi się gęstsze i bardziej zwarte). Na patelni (najlepiej teflonowej) rozgrzać łyżkę oleju. Małą łyżeczką wykładać porcje ciasta (1 łyżeczka to jeden placuszek) i smażyć na małym ogniu. Placuszki smażą się dość szybko - na spodzie będzie widać jak rumienią się przy patelni - wtedy należy delikatnie podważyć je drewnianą łopatką i przerzucić na drugą stronę. Smażyć jeszcze moment. W małym rondelku podgrzać łyżkę miodu, dodać obrany i pokrojony owoc kiwi, garść borówek i wymieszać. Placuszki polać ciepłym miodem z owocami.

Zdjęcie - Placuszki twarogowe na mące ryżowej - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

A tak na marginesie mała ciekawostka... Z składników, które pojawiły się w przepisie - z kiwi, twarogu i oleju rzepakowego - polecam zrobić... maseczkę do twarzy :) Powiedziała mi o niej koleżanka i muszę przyznać, że jest naprawdę niezła! Kiwi zawiera moc witamin i minerałów, dzięki czemu nie tylko odżywia nasz organizm od wewnątrz, ale z powodzeniem może być stosowane również od zewnątrz. Trochę mądrości..."Kiwi bardzo dobrze odżywia i nawilża naszą skórę. Gwarantując jej prawidłowe nawilżenie, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo witaminy zawarte w kiwi chronią skórę przed wolnymi rodnikami i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu". Wszystko to dzięki witaminom C, A, E i K, oraz minerałom takim jak potas, cynk, wapń, żelazo i magnez. Więcej o dobroczynnych właściwościach kiwi dla naszej skóry znajdziemy tutaj. Odżywcze właściwości ma również olej rzepakowy (witaminy A, E i K). Co więcej, olej dodatkowo natłuści skórę, co jest szczególnie polecane dla skóry suchej i wrażliwej. A ode mnie...Maseczkę 'czuć' po nałożeniu na skórę - takie lekkie mrowienie. A jak czuć, znaczy, że coś się dzieje! Po jej zdjęciu skóra jest rozświetlona, nawet promienna. Lekko napięta, choć w dotyku mięciutka jak pupcia niemowlaka :) Ładnie natłuszczona i gotowa do nałożenia ulubionego kremu.
Maseczka z kiwi: 1 kiwi, 1 łyżka twarogu/gęstego jogurtu, 1 łyżeczka oleju rzepakowego Składniki zmiksować i nałożyć na twarz na 15-20 minut (cera bardzo wrażliwa - ok. 10 minut)

Zdjęcie - Placuszki twarogowe na mące ryżowej - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów