Pascha morelowo-migdałowa

Pascha morelowo-migdałowa
Pierwszą paschę robiłam dwa lata temu i była pyszna :)
Rok temu próbowałam innego przepisu i niestety nie stężała ;) Była bardzo smaczna, ale trzeba ją było jeść z pucharków ;)
W tym roku wypróbowałam kolejny przepis, wprowadzając od siebie sporo zmian. W ten sposób powstała pascha morelowo-migdałowa – słodka, kremowa, z chrupiącymi kawałkami bakalii. Pyszna :)

Zdjęcie - Pascha morelowo-migdałowa - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

PASCHA MORELOWO-MIGDAŁOWA
1kg mielonego twarogu,
5 żółtek,
150g cukru,
1 opakowanie cukru wanilinowego,
150g masła,
200g dżemu morelowego,
200g suszonych moreli,
200g obranych migdałów,
trochę skórki pomarańczowej do dekoracji

Poprzedniego dnia twaróg przełożyć na sitko lub durszlak wyścielony gazą, obciążyć i pozwolić mu odcieknąć z nadmiaru wody – ok. 12 godzin w lodówce.
W dużej misce utrzeć żółtka z cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Miskę ustawić nad garnkiem z gotującą się wodą i dalej miksować, aż masa zrobi się gęsta i bez kryształków cukru. Następnie, nadal ucierając, dodawać po kawałku masła, a później partiami twaróg. Mieszając łyżką, podgrzewać, aż masa będzie gorąca, ale daleka od wrzenia.
Miskę ostrożnie zdjąć z ognia.
Połowę moreli pokroić w malutką kostkę, połowę migdałów grubo posiekać. Dodać do masy serowej. Dżem przetrzeć przez sitko i również dodać do masy. Dokładnie wymieszać i odstawić do przestudzenia.
Gdy masa osiągnie już temperaturę pokojową i zacznie gęstnieć, przełożyć ją do ceramicznej donicy, miski lub durszlaka wyścielonego gazą. Równomiernie rozprowadzić, wyrównać wierzch i nakryć gazą. Obciążyć (np. talerzykiem) i wstawić do lodówki na całą noc.
Gotową paschę ostrożnie przełożyć na talerz i udekorować resztą moreli i migdałów, skórą pomarańczową itp. – według uznania.
Podawać schłodzoną.
Przechowywać w lodówce.


(źródło: książeczka "Wielkanocne potawy kuchni domowej" z moimi zmianami)


Zdjęcie - Pascha morelowo-migdałowa - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów