Klasyczny apple pie

Klasyczny apple pie


Zdjęcie - Klasyczny apple pie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Ten klasyczny amerykański deser to debiut w moim wykonaniu. Wybrałam przepis z książki Pie napisanej przez Kena Haedricha. Jako, że był to debiut, nic w przepisie nie zmieniałam tym bardziej, że w książce nie było zdjęcia, a ja chciałam poczuć autentyczny smak klasyki. Apple pie wyszedł taki jak sobie wyobrażałam i jaki widuje się na amerykańskich filmach. Ciasto, jak pękata beczka, napchane po brzegi jabłkami duszonymi w maśle, pieczone w okrągłej ceramicznej formie z falbanką. Dzięki temu kształtowi, pie różni się od szarlotki na ciepło z lodami - tak popularnej w naszych kawiarniach ( z resztą często bardzo dobrej w smaku), która najczęściej jest w kształcie kwadratów. Apple pie zrobił na nas bardzo dobre wrażenie, choć to oklepane stwierdzenie, ciasto było po prostu pyszne! Najlepiej smakowało lekko ciepłe z gałką lodów waniliowych. Powtórzę je nie raz! Z książką Pie dopiero się poznaję, ale już jest naszpikowana zakładkami - na razie w kolejce czekają orzechy, a później letnie owoce - już ja będę wiedziała co z nimi zrobić!:)

Klasyczny apple pie okrągła forma 23 cm 

Ciasto 3 szkl mąki, 1 łyżka cukru, 1 łyżeczka soli, 113 g zimnego masła pokrojonego na małe kawałki, 113 g margaryny pokrojonej na małe kawałki, 0,5 szkl lodowatej wody,
Nadzienie 6-7 szt średniej wielkości jabłek, 2 łyżki masła, 0,5 szkl cukru (lub trochę mniej jak jabłka są bardzo słodkie), 1 łyżka mąki kukurydzianej, 2 łyżeczki świeżego soku z cytryny, 0,5 szkl rodzynek, 0,25 łyżeczki cynamonu

Ciasto Pierwszą czynnością jest nalanie do szklanki zimnej wody i włożenie jej do zamrażarki, aby dobrze się schłodziła podczas gdy będziemy przygotowywać składniki ciasta, formę itp. Oba rodzaje tłuszczu przesiekać z mąką, cukrem i solą. Wyjąć wodę z zamrażarki i zagniatając ciasto stopniowo wlewać wodę. Zagniecione ciasto dzielimy na dwie części - jedna trochę większa niż druga. Obie części spłaszczamy do grubości około 2 cm i w osobnych woreczkach wkładamy do lodówki na co najmniej 1 godz. lub na noc.
Nadzienie Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na ćwiartki a następnie na grube plasterki. W garnku rozpuścić masło i poddusić jabłka przez około 3 minuty często mieszając. Z pół szklanki cukru odsypać 2 łyżki. Resztę wsypać do jabłek. Dusić kolejne 2-3 minuty na małym ogniu. Do odsypanego cukru wsypać mąkę kukurydzianą, wymieszać i wsypać do jabłek, Wymieszać i gotować 1 min. Zdjąć z palnika, wlać sok z cytryny, cynamon, wymieszać i odstawić do wystudzenia.
Piekarnik nagrzać do 200°C. Formę wysmarować masłem. Większą część ciasta rozwałkować na grubość 3-4 mm i wyłożyć nim formę tak, aby brzegi wystawały około 1 cm ponad krawędź foremki. Nałożyć wystudzone jabłka, wyrównać łyżką. Drugą część ciasta wyjąć z lodówki i też rozwałkować. Przyciąć ciasto na kształt okręgu pasującego wymiarem do formy. Krążek ciasta położyć na jabłkach, wystające brzegi zwilżyć wodą i obie części ciasta skleić ze sobą. Brzeg wykończyć falbaną „pierogową”. Można też skleić brzegi pomagając sobie widelcem. W środku ciasta wyciąć otwór wentylacyjny i zrobić nożem kilka nacięć. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec 45 min. Studzić na kratce. Jeść lekko ciepły. Doskonale smakuje w towarzystwie lodów waniliowych lub bitej śmietany.

Zdjęcie - Klasyczny apple pie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów