Jajka panierowane

Jajka panierowane

Zdjęcie - Jajka panierowane - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Jednymi z naszych znajomych jest para Holendrów, z którymi od kilku lat wymieniamy się prezentami pod choinkę. Oprócz pierników toruńskich (my - im) i korzennych kruchych ciasteczek (oni - nam) zawsze wysyłamy sobie jakieś drobiazgi. W tym roku dostałam od nich książeczkę z potrawami regionalnymi Flandrii Zachodniej (Belgia), Zealand Flanders (czyli holenderskiej części Flandrii) i hrabstwa Suffolk (Anglia). „Boundless Cooking” P. Stockman i P. Everaers. Książeczka oprócz przepisów ma ciekawie opisaną historię tych terenów począwszy od czasów prehistorycznych. Wertując ją z wielkim zainteresowaniem trafiłam na prościutkie danie z holenderskiej części Flandrii (Holandia pd-zach. nad granicą z Belgią). Były to jajka panierowane. Proste, lecz wydawały mi się tak dziwne, że od razu musiałam wypróbować. Wynika to pewnie stąd, że nie jestem jeszcze bardzo doświadczoną kucharką. Wielu z Was pewnie słyszało o tym daniu już nie raz:)
Usmażyłam jajka we frytkownicy i szybciutko dzielę się z Wami przepisem. Jajka w smaku przypominają trochę kotlety z jajek (które uwielbiam) dzięki obtoczeniu ich w bułce tartej. Mają bardzo chrupiącą skórkę i efektowny wygląd. Myślę, iż mimo, że to tylko jajka na twardo, nadają się na przyjęcia:)
Dodatkami do tych jajek jest por pokrojony w cienkie paski i usmażony na oliwie i gotowane szparagi. Jednak nie miałam tych składników, a ja jestem „w gorącej wodzie kąpana” i musiałam najdziwniejszy dla mnie składnik tego dania przetestować natychmiast!

Zdjęcie - Jajka panierowane - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jajka panierowane
3 osoby


6 jajek + 1 do panierowania
bułka tarta
tłuszcz do smażenia „w głębokim oleju”

6 jajek ugotować na półtwardo (od momentu zagotowania 4 - 5 min.). Następnie włożyć do zimnej wody, wystudzić i ostrożnie obrać ze skorupek. Rozgrzać frytkownicę (nastawiłam na 180°C) lub duży garnek z grubym dnem. Tłuszczu musi być tyle, aby przykrywał całe jajka.
W czasie jak tłuszcz się grzeje, wypanierować jajka w rozbełtanym jajku i bułce tartej. Czynność powtórzyć. Czyli jajko-bułka-jajko-bułka. Smażyć do zrumienienia skorupki. Wyjąć do odsączenia na papierowy ręcznik i podawać. U mnie obok jajek znalazły sie brokuły, bo akurat miałam, ale jak najbardziej wskazany jest dodatek smażonych paseczków z pora i gotowanych szparagów.

Kategorie przepisów