Hummus z harissą

Hummus z harissą

Harissa jest podstawową przyprawą w kuchni tunezyjskiej i jest niezwykle wszechstronna. Można jej używać do przyprawiania grillowanego mięsa lub ryby, dodawać do pieczonych warzyw, sosów lub zup i gulaszów. Ja dodałam harissę do hummusu, aby nadać mu odrobinę pikanterii. Można regulować ostrość pasty, dodając mniej lub więcej chili. Pamiętajmy tylko, że harissa ma być ostra!

Zdjęcie - Hummus z harissą - Przepisy kulinarne ze zdjęciami 


Składniki:Harissa*

1 czerwona papryka

1/2 łyżeczki nasion kolendry

1/2 łyżeczki nasion kuminu

1/2 łyżeczki nasion kminku1

i 1/2 łyżki oliwy1

mała czerwona cebula,grubo posiekan

3 ząbki czosnku, grubo posiekane

3 ostre czerwone chili, pozbawione nasion i grubo posiekane

1/2 łyżki przecieru pomidorowego

2 łyżki soku z cytryny

1/2 łyżeczki soli


Zdjęcie - Hummus z harissą - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
*Przepis pochodzi z książki Jerozolima, Yotam Ottolenghi, Sami Tamimi, wyd. FilloPrzygotowanie:Paprykę umieszczamy pod mocno rozgrzaną górną grzałką piekarnika mniej więcej na 25 minut, aż będzie bardzo przypalona z wierzchu i miękka w środku. Od czasu do czasu obracamy paprykę na drugą stronę. Po upieczeniu przekładamy ją do miski, przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy do ostygnięcia. Potem obieramy, wyrzucamy skórę i nasiona.
Ustawiamy suchą patelnię na małym ogniu i lekko prażymy nasiona kolendry, kuminu i kminku (2 minuty). Przekładamy je do moździerza i ucieramy na drobny proszek.
Rozgrzewamy oliwę na patelni i na średnim ogniu smażymy cebulę, czosnek i chili. Smażymy 10-12 minut, aż warzywa nabiorą ciemnego, wędzonego koloru i niemal się skarmelizują.
Za pomocą blendera miksujemy wszystkie składniki na gładką pastę.Harissę przechowujemy w słoiku w lodówce przez 2 tygodnie, a nawet dłużej.
Hummus z harissą:

1 szklanka ugotowanej soczewicy

1 ząbek czosnku

1 łyżka harissy

2 łyżki tahiny

sok z 1/2 cytryny

4 łyżki oliwy z oliwek

sól

woda mineralna

Wszystkie składniki (poza wodą) miksujemy blenderem na kremową pastę. W trakcie miksowania dodajemy odrobinę wody i miksujemy do momentu, aż uzyskamy gładką, aksamitną konsystencję.
Hummus podajemy z pieczywem, skropiony oliwą z oliwek, posypany natką pietruszki i prażonymi orzeszkami pinii. Smacznego!

Zdjęcie - Hummus z harissą - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów