Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek

Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek

Zdjęcie - Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Zdjęcie - Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Dawno nie było u mnie czegoś konkretnego. W związku z akcją czystek zamrażarkowych wygrzebałam zielonki. Miałam w swoich zbiorach przepisowych głęboko schowaną recepturę Karola Okrasy na flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek. Najbardziej przerażało mnie flambirowanie i po raz pierwszy to robiłam. Oprócz przerażenia towarzyszyło mi uczucie podekscytowania. Na pewno zabieg ten nie był na pokaz, jak to bywa w drogich restauracjach, aby zrobić wrażenie na gościach.
Zdjęcie - Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Teraz troszeczkę teorii celem wprowadzenia. Nazwa pochodzi od francuskiego „flambé”, czyli „płonący”. Technika ta polega na polaniu jedzenia alkoholem, najlepiej brandy, koniakiem lub rumem i podpaleniu go. Alkohol wypala się błękitnym płomieniem, zostawiając delikatny posmak użytego alkoholu. Tylko trunki z wysoką zawartością alkoholu mogą być użyte do flambirowania jedzenia. Piwo, szampan i większość win nie zdaje egzaminu. Do flambirowania najlepsze są trunki o 40% zawartości alkoholu. Te o zawartości wyższej niż 60% są odradzane, ponieważ są łatwopalne i mogą stanowić zagrożenie podczas zapalania. Podczas zapalania potraw warto mieć w pobliżu dużą metalową pokrywkę, za pomocą której można szybko ugasić ogień, jeśli wymknie się spod kontroli.
Zdjęcie - Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Na pewno flambirowanie jest bardzo widowiskowe. Dania zyskują ciekawszy i bardziej wykwintny smak. Jednak jako początkująca miałam pietra:-). Skończyło się podwójnym sukcesem - obyło się bez strat i degustujący byli zachwyceni smakiem mięsa.
Składniki:

• 500 g schabu wieprzowego bez kości,
• 1 cytryna,
• 3 ząbki czosnku,
• 250 g świeżych grzybów - zielonek,
• 1 łyżeczka suszonego majeranku,
• 1 łyżki masła,
• 150 ml słodkiej śmietanki,
• 150 ml czerwonego wytrawnego wina,
• 1 łyżka tartego chrzanu (użyłam chrzanu ze słoiczka),
• 100 g konfitury z aronii ( ja dodałam żurawiny),
• 50 ml whisky,
• 1 łyżka oliwy,
• sól, pieprz, olej.

Przygotowanie:

Schab wyczyścić z włókien i tłuszczu, pokroić na kotlety grubości około 2,5 cm, po czym zamarynować w soli, pieprzu, startej skórce z cytryny, plasterkach czosnku i oliwie; odstawić. Oczyszczone, umyte i obrane grzyby - zielonki, pokroić w grubsze kawałki; podsmażyć je na rozgrzanej oliwie, a następnie dorzucić rozgnieciony ząbek czosnku, suszony majeranek, sól, pieprz i 1 łyżkę masła; dusić na wolnym ogniu przez 20 minut. Kiedy grzyby zmiękną, dolać śmietankę i dorzucić chrzan; chwilę dusić, aż śmietanka dobrze się wchłonie.
Do drugiego rozgrzanego naczynia wrzucić rozgnieciony ząbek czosnku, wlać czerwone wino i gotować, aż wino odparuje do 1/3 objętości; do zredukowanego wina dodać konfiturę - owoce i trochę syropu; potem dodać masło i dusić do uzyskania gęstej konsystencji.
Na rozgrzanej patelni smażyć zamarynowane kotlety ze schabu (bez oleju, wystarczy oliwa z marynaty) i smażyć na złoty kolor z obu stron; kiedy kotlety się zrumienią, dolać whisky i podpalić zapalniczką. Po wypaleniu się całego alkoholu kotlety będą gotowe.
Na talerze wyłożyć sos z zielonek, na to ułożyć kotlety ze schabu, a na koniec udekorować konfiturą z żurawiny i wina.

Zdjęcie - Flambirowane kotlety ze schabu z sosem z zielonek - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów