Cymes

Cymes

W dniach 29.05. - 03.06. odbędzie się we Wrocławiu kolejny już Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. Z tej okazji w najbliższym czasie przygotuję potrawy żydowskie.Kuchnia ta należy do jednej z moich ulubionych. Bardzo lubię jej różnorodność i pewną magię wynikającą po części i z tego, że wiele z tych potraw wiąże się z jakimiś żydowskimi świętami, czy uroczystościami. W tej kulturze strawa dla ducha łączy się ze strawą dla ciała. Od czasu zburzenia Drugiej Światyni (70 r n.e.) i rozproszenia się Żydów po całym świecie, przyswajali oni sobie potrawy regionów, w których się znaleźli. Stąd niezwykła mozaika smaków. W kuchni Żydów aszkenazyjskich znajdziemy wiele potraw spotykanych na polskich stołach, choćby karp z rodzynkami, faszerowane ryby, placki ziemniaczane, śledzie, rosół, naleśniki, makowiec. W przepisach tej kuchni wykorzystuje się warzywa korzeniowe, drób, wołowinę, śliwki, jabłka. W kuchni sefardyjskiej znajdziemy faszerowane warzywa, sałaty, soczewicę, suszone owoce, orzeszki piniowe, oliwę, cytryny, mnóstwo ziół i korzennych przypraw. Wybrałam kilka smakowitych przykładów żydowskich dań, tych znanych wszystkim choćby z nazwy i tych, które na pierwszy rzut oka z kuchnią żydowską nie muszą się kojarzyć. A na początek częstuję Was cymesem. :-) 

Istnieje mnóstwo różnych przepisów na cymes, ale zawsze będzie to danie słodkie, najczęściej w czerwonym lub pomarańczowym kolorze. Może przybierać formę deseru, przystawki, ale równie dobrze może stać się daniem głównym. Wszystko zależy od receptury. W Tykocinie, w żydowskiej restauracji Tejsza, jadłam bardzo popularny cymes, ze słodkiej marchewki. Zupełnie inny, niż ten który dzisiaj przygotowałam. Cymes najczęściej podawany jest w radosne święta. :-)

Zdjęcie - Cymes  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Cymes  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Cymes

kilka papryk i okrągłych cukinii

spora ilosć szalotek, nieobranych

duża ilość suszonych śliwek

duża ilość rodzynek

białe cebule

ząbki czosnku

sól

cukier

pieprz

gałka muszkatołowa

farsz:

mielona wołowina

cebule

jajko/jajka

kilka łyżek mąki

sól

pieprz

cynamon

kumin

suszona papryka

Rodzynki i śliwki moczę w gorącej wodzie.

Mięso łączę z przyprawami, jajkiem, posiekanymi cebulami, mąką i wypełniam nim papryki i cukinie.

Warzywa wkładam do niskiego rondla. Wsypuję wymoczone suszone owoce, nieobrane szalotki, ćwiartki białych cebul, ząbki czosnku. Dodaję przyprawy. Wlewam wodę. Gotuję przez minimum godzinę.

Zdjęcie - Cymes  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Cymes  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Cymes  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

* źródło - "Podróże kulinarne. Kuchnia żydowska"

Zdjęcie - Cymes  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów