Chleb z polentą i rozmarynem (na zakwasie)

Chleb z polentą i rozmarynem (na zakwasie)

Zdjęcie - Chleb z polentą i rozmarynem (na zakwasie) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Wciąż nie mogę się powstrzymać i co raz bardziej eksperymentuję z kolejnymi rodzajami chleba metodą tartine. Naprawdę się w nim zakochałam, nigdy dotąd moje bochenki nie były tak udane. Stąd ciężko mi z powrotem przerzucić się na łatwiejsze i mniej pracochłonne wypieki. Nauczyłam się, że wypiekanie tak genialnego chleba wymaga czasu (choć na naszej stronie znajdziecie również dobre przepisy na szybkie wypieki).

Zdjęcie - Chleb z polentą i rozmarynem (na zakwasie) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzisiaj postanowiłam poeksperymentować z dodatkiem polenty, czyli kukurydzianej kaszki. Nadaje ona chlebowi fajnego nawilżenia, a rozmaryn dodatkowo ciekawego smaku.

Przed pieczeniem tego chleba koniecznie zapoznajcie się z ideą wypiekania chleba metodą tartine. Bez tego może być wam trudno w pełni zrozumieć poniższy przepis. A po lekturze już z górki, to naprawdę nic takiego, czego nie potrafilibyście zrobić w domu. A uwierzcie mi- warto.

Chleb z polentą i rozmarynem (na zakwasie) Autor: Sliwka Czas przygotowania: 15 godz. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 15 godz. 30 min.

Porcje: 2

Składniki
  • Zaczyn
  • 1 łyżka zakwasu pszennego
  • 100 g mąki pszennej chlebowej
  • 100 g mąki pszennej razowej
  • 200 ml letniej wody
  • Ciasto właściwe (na 2 bochenki)
  • 200 g zaczynu (resztę zostaw na dalsze wypieki)
  • 900 g mąki pszennej chlebowej
  • 100 g mąki pszennej razowej
  • 20 g soli
  • 750 g wody + 50 g
  • 350 g ugotowanej polenty
  • 5 g suszonego rozmarynu

Instrukcja
  1. Przygotuj zaczyn. Połącz składniki i odstaw na 8 godzin w temperaturze pokojowej. Zaczyn będzie gotowy, gdy będzie unosił się na wodzie (nie będzie opadać na dno)
  2. Do dużej miski wlej wodę (oprócz dodatkowych 50 g) i rozpuść w niej zaczyn. Dodaj mąki i odstaw na 25-40 minut.
  3. Po upływie tego czasu ciasto posyp solą i dodaj 50 g wody. Wgniataj sól z wodą w ciasto, rozciągając je i miętosząc.
  4. Przełóż ciasto do plastikowego pojemnika i przykryj folią. Od tego momentu ciasto będzie potrzebować specyficznego obracania (poczytasz więcej w notce o tartine bread) przez ok. 4 godziny. Polenta, którą dodamy w następnym kroku nieco rozwadnia ciasto, więc nie zdziw się, że może ciasto będzie potrzebować więcej czasu niż zwykle.
  5. Ugotuj polentę według wskazówek na opakowaniu. Postaraj się, żeby była gęsta. Odstaw do ostygnięcia.
  6. Podczas obracania ciasta po raz pierwszy dodaj polentę i rozmaryn.
  7. Po upływie czasu obracania wyjmij ciasto na oprószoną mąką stolnicę i podziel je na pół. Z każdego postaraj się uformować okrągły bochenek i odstaw na ok. 25-40 minut, aby odpoczęło.
  8. Po upływie tego czasu uformuj właściwe bochenki i ułóż je w wyłożonych szmatkami i oprószonych mąką koszykach do wyrastania.
  9. Daj im wyrosnąć ok. 3-4 godziny w temperaturze pokojowej lub przez noc w lodówce.
  10. Rozgrzej żeliwny garnek lub kamień wkładając je do zimnego piekarnika i zaczynając rozgrzewać razem z nimi w środku. Piekarnik powinien być mocno nagrzany do ok. 240 stopni.
  11. Upiec chleb przez ok. 20- 30 minut na kamieniu (aż zbrązowieje) lub 20 minut w garnku i dodatkowe 10 minut bez pokrywki.
  12. Ostudź na wyjętej z piekarnika kratce.
  13. Kromki chleba posmaruj Smakowitą Pajdą z ziołami ogrodowymi.

3.1.09

Kategorie przepisów