Tarta cytrynowa

Tarta cytrynowa

Zdjęcie - Tarta cytrynowa - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Dziś przepis na tartę cytrynową, która była moją pierwszą tartą. Do tej pory robiąc deser tego typu używałam swojskiej nazwy „placek”, lub „kruche ciasto”. Ale gdy upiekłam ją po raz pierwszy (jakieś cztery lata temu), doszłam do wniosku, że coś tak pysznego nie może po prostu się nazywać „placek”. Ten wypiek, to coś dużo więcej niż placek cytrynowy - to tarta, z harmonijnym połączeniem cytryny i śmietanki nadającej właśnie ten aksamitny smak.
Autorką przepisu jest Aniela Rubinstein, żona francuskiego pianisty i wielkiego smakosza - Artura Rubinsteina. Wyprawiała ona liczne bankiety i przyjęcia z udziałem sławnych osobistości z całego świata, nie tylko z branży muzycznej, ale również przedstawicieli dworów królewskich. Miała ona wspaniały talent kulinarny i z niektórymi osobami przyjaźniła się tak bardzo, że dostawała oryginalne przepisy na bardziej lub mniej wyszukane dania.
Dzisiejsza tarta cytrynowa została nieco przeze mnie zmodyfikowana. Może być jedzona na ciepło z gałką lodów śmietankowych lub po wystudzeniu pokryta warstwą ubitej słodkiej kremówki.
Deser dla tych, którzy lubią cytryny.

Zdjęcie - Tarta cytrynowa - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Tarta cytrynowa
blaszka ø 26 cm

Ciasto:
120 g masła
3 łyżki cukru
2 żółtka
220 g mąki (najlepiej krupczatki)
ewentualnie 1 łyżeczka gęstej, kwaśnej śmietany

Krem:
3 cytryny
3 łyżki miękkiego masła
1/3 szkl. bułki tartej
1 szkl. cukru
200 ml śmietany kremówki (do kremu)
200 ml śmietany kremówki ubitej z 1 łyżką cukru pudru (do posmarowania ciasta)

Z podanych składników zagniatamy kruche ciasto i wkładamy je na co najmniej 1 godz. do lodówki, lub robimy wieczorem poprzedniego dnia i rano dokańczamy ciasto. Foremkę wyklejamy ciastem tak, aby brzegi były wysokie na 2 cm. Nakłuwamy, aby się nie podnosiło przy pieczeniu. Podpiekamy w 200°C przez 10 min.
W tym czasie robimy krem: do miski ścieramy skórkę z cytryn i wyciskamy z nich sok. Dodajemy cukier, masło, bułkę tartą i śmietanę i mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Piekarnik tym razem nastawiamy na 180°C. Krem wylewamy na podpieczony spód zostawiając 0,5 cm od górnej krawędzi, bo krem trochę rośnie. Pieczemy na złoty kolor 30 minut. Po wyjęciu podawać jeszcze ciepłą, lub wystudzić i posmarować śmietaną.

Kategorie przepisów