Ogórki małosolne bez wody

Ogórki małosolne lubi chyba każdy. Nieodmiennie kojarzą się z wakacjami i słońcem. Często, w upalne dni, wraz z chlebem posmarowanym zimnym masłem, tworzą prawdziwy przysmak. Mnie ogórki małosolne kojarzą się też z wyprawami nad wodę. Pamiętam, jak mama nad jeziorem wręczała nam po ogórku i pajdzie chleba z masłem. Jakież to pyszne było!
Kiszenie takich ogórków w tradycyjny sposób zajmuje kilka dni. Jest jednak sposób, aby to znacznie przyspieszyć i mieć już po 24 godzinach pyszne, chrupiące i pachnące ogórki małosolne. Oprócz tego to doskonały sposób na przewożenie ich. Jadąc pod namiot czy na kemping nie ma konieczności dźwigania ciężkich słoików, które przecież mogą się stłuc. Woreczki nie zajmują dużo miejsca, są wygodne, a po zjedzeniu zawartości można je wyrzucić lub zwinąć i zabrać do domu. Ze słoikami już nie jest tak różowo. Sami wypróbujcie ten sposób, a przekonacie się, jakie to proste i szybkie.


Zdjęcie - Ogórki małosolne bez wody - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiSkładniki:
1 kg ogórków
1 łyżka drobnej soli
3-4 gałązki kopru
kilka ząbków czosnku
ok. 10 cm korzenia chrzanu
1 łyżka ziaren gorczycy


Ogórki umyć i dokładnie osuszyć. Ściąć końcówki, żeby ogórki szybciej się zakisiły. Czosnek obrać i zgnieść. Chrzan oczyścić (obrać, oskrobać lub tylko dobrze wyszorować) i przekroić wzdłuż na węższe słupki.
Do woreczków (najlepiej strunowych) wkładać ogórki wraz z dodatkami. Wsypać sól i zamknąć szczelnie torebkę, usuwając jednocześnie z niej powietrze. Potrząsać przez chwilę woreczkiem, aby składniki wymieszały się wraz z solą. Woreczek szczelnie zamknąć lub zawiązać. Wstawić do lodówki na 4-6 godzin, a następnie wyjąć z niej i pozostawić w temperaturze pokojowej na około 20-24 godziny. Po tym czasie mamy gotowe ogórki małosolne. Warto je wtedy przechowywać w lodówce.


Zdjęcie - Ogórki małosolne bez wody - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiPrzepisy z tych kategorii

Ogórki po meksykańsku

Ogórki po meksykańsku

zacisze kuchenne zacisze kuchenne
zacisze kuchenne

Ogórki kanapkowe do słoików

Ogórki kanapkowe do słoików

mariwanna mariwanna
Obiad gotowy!

Ogórki kanapkowe

Ogórki kanapkowe

aronia aronia
Wiem co jem

Ogórki kiszone
1

Ogórki kiszone

Doprawione Fantazją Doprawione Fantazją
Doprawione Fantazją

Ogórki z chili i czosnkiem

Ogórki z chili i czosnkiem

Iwona Iwona
Smakowity blog kulinarny

Ogórki z chili
1

Ogórki z chili

aronia aronia
Wiem co jem