Dżem śliwkowy z rumem

Zdjęcie - Dżem śliwkowy z rumem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Jakby ktoś miał wątpliwości, to pogoda skutecznie je rozwieje. Dosłownie. Mamy najprawdziwszą jesień, która pokazuje swoje kaprysy: porywa zżółknięte liście jesionów, oblewa przechodniów zimnym deszczem, chłodzi zaledwie 5 stopniami na plusie. A chciałoby się popatrzeć na złoto-czerwony klonowy walc, nazbierać pełne kieszenie kasztanów, mrużyć oczy od słońca, błąkać po lesie z koszem (najlepiej pełnym:). Chciałoby się już tej złotej polskiej jesieni, ale na razie pozostaje czekać... Gdzie się podziewasz, Złociutka???
Może niedługo przyjdziesz z ostatnimi jesiennymi darami? Na straganach królują jabłka, orzechy, śliwki. Kupiłam parę kilo węgierek na śliwkowe przetwory. Powstały z nich powidła i dżem. Właśnie taki dżem ze śliwek lubimy najbardziej. Nieprzesłodzony, z całymi kawałkami owoców i przyjemną nutą rumu - smakuje absolutnie wyjątkowo.

Składniki:
1 kg węgierek
200g cukru
50ml rumu

Śliwki umyć, każdą przekroić na pół, usunąć pestkę. Owoce umieścić w szerokim rondlu, zasypać cukrem i odstawić na ok godzinę, żeby puściły sok. Następnie podgrzewać, aż się zagotuje i smażyć ok 15 minut. Podczas smażenia nie należy zbyt często mieszać owoców, żeby się nie rozpadły. Wlać rum, smażyć na dużym ogniu jeszcze ok 5 minut. Dżem nakładać do wyparzonych słoiczków, zakręcić przykrywki, odwrócić do góry dnem na kilkanaście minut.
Smacznego!

Przepisy z tych kategorii

Powidła- szybkie, łatwe i pyszne
1

Powidła- szybkie, łatwe i pysz…

Agatajot Agatajot
Kuchnia Agaty

Pieczone powidła śliwkowe
1

Pieczone powidła śliwkowe

Kardamonowy Kardamonowy
Kardamonovy

Powidła śliwkowe (niskosłodzone)

Powidła śliwkowe (niskosłodzon…

waniliowa chmurka waniliowa chmurka
Waniliowa Chmurka

Powidła śliwkowe z piekarnika
1

Powidła śliwkowe z piekarnika

Stare Gary Stare Gary
Stare Gary

Powidła śliwkowe z piekarnika - szybkie, bez mieszania
2

Powidła śliwkowe z piekarnika…

Nika Nika
Gotuj zdrowo!Guten Appetit

Dżem ze śliwek węgierek

Dżem ze śliwek węgierek

Kaś Kaś
Bake&Taste