Sernik pomarańczowy

Sernik pomarańczowy

Zdjęcie - Sernik pomarańczowy  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami To jest właśnie ten wypiek, o którym wspominałam w poniedziałek. Pyszny, pachnący pomarańczowo i tak też smakujący sernik z przepisu Viridianki. Do niego potrzebowałam kandyzowane pomarańcze, które okazały się być tak smaczne, że można je zjadać same. Sernik zaś jest wspaniały: wilgotny, miękki, bardzo pomarańczowy. Spód z ciasteczek, masa serowa oraz plasterki pomarańczy, dodatkowo oblany czekoladą. Uwierzcie mi, on jest przepyszny! Według mnie doskonale sprawdzi się na świątecznym stole. Jak wiadomo połączenie pomarańczy i czekolady jest takie świąteczne, bożonarodzeniowe właśnie. Bardzo polecam!

 

Viridianka piekła sernik w kąpieli wodnej, ja nigdy tak nie piekę (gdyby ktoś chciał piec sposobem Viri, to zachęcam do obejrzenia tutaj).

Zdjęcie - Sernik pomarańczowy  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami 

 

Składniki na spód:

*paczka ciasteczek digestive lub innych owsianych (dałam pół na pół z czekoladą i bez czekolady)

*ok. 50g masła, rozpuszczonego

Ciastka pokruszyć w blenderze, dodać masło i wymieszać łyżką. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Tortownicę o średnicy 22-23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie wsypać masę ciasteczkową, wyłożyć nią dno, ugniatając. Piec 6-10 minut w 150-160st.C aż boki się leciutko zarumienią.

Składniki na masę serową:

*skórka i sok z 4 pomarańczy (u mnie soku było za dużo, więc  zmniejszyłam ilość, powiedzmy, że dałam mniej więcej z 3 pomarańczy, a resztę wypił synek)

*500g sera białego zmielonego (u mnie wiaderkowy gotowy do wypieków)

*400g serka waniliowego, typu Danio

*175g drobnego cukru

*4 jajka

Zmiksować sery. Cukier wraz z jajkami lekko ubić w osobnej misce. Jak obie zawartości misek będą gotowe wymieszać je ze sobą, pamiętając, że należy dodać  jajka do serków, a nie odwrotnie. Dodać sok i skórkę z pomarańczy. Masę przelać na ciastkowy spód.

Piec ok. 1h w 160st.C. Po upieczeniu, wyłączyć piekarnik i zostawić w nim sernik jeszcze na 40 minut. Ja zwykle zostawiam sernik do wystygnięcia w zamkniętym piekarniku, ewentualnie po jakimś czasie uchylam delikatnie drzwiczki piekarnika (np. po 40 minutach) i potem sobie dalej stygnie.

Jak już całkowicie ostygnie, ułożyć na wierzchu plasterki kandyzowanej pomarańczy i ozdobić roztopioną gorzką czekoladą z dodatkiem śmietany kremówki (ja dodaję tyle śmietany by uzyskać pożądaną konsystencję).

Smacznego :)

Przepis na kandyzowane pomarańcze znajdziecie tutaj.

Zdjęcie - Sernik pomarańczowy  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Sernik pomarańczowy  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami 

Kategorie przepisów