Razowiec na zakwasie z żurawiną

Razowiec na zakwasie z żurawiną

Zdjęcie - Razowiec na zakwasie z żurawiną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Początek kwietnia to moment, w którym sporo osób decyduje się na porzucenie zimowej diety na rzecz lżejszej i wiosennej. Dlatego uznałam, że to dobry moment, aby przez cały miesiąc spróbować wypiekać chleby na wszystkich mąkach oprócz pszennej jasnej. Osobiście  uważam, że w żywieniu najlepiej zachować złoty środek i nie odrzucam mąki pszennej na zawsze, ale przez miesiąc unikanie jej nie powinno być wielkim problemem, a chcę sprawdzić czy wpłynie to dobrze na moje samopoczucie.

Przy okazji będę miała wyzwanie w postaci wymyślaniu interesujących przepisów z wykorzystaniem mąk żytnich, orkiszowych, pełnoziarnistych, razowych i bezglutenowych. Od razu uprzedzę, że zdaję sobie sprawę, że orkisz to dawna odmiana pszenicy, ale posiada inne właściwości i osobiście lubię ją używać w kuchni. Dlatego na pewno w kwietniu będzie mi często zastępowała mąkę pszenną jasną.

Na początek upiekłam w 100% żytni razowy chleb na zakwasie. Jako dodatek do lekko kwaskowatego chleba z natury proponuję suszoną żurawiną. A żeby dodać lekkości dosyć zbitemu z natury wypiekowi, do ciasta dorzuciłam żółtko oraz ubite na sztywną pianę białko.

Zdjęcie - Razowiec na zakwasie z żurawiną - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Razowiec na zakwasie z żurawiną - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Razowiec na zakwasie z żurawiną Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. 30 min. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 5 godz. 10 min. Porcje: 1 Składniki

  • 550 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 160 g aktywnego zakwasu żytniego
  • jajko
  • 50 go suszonej żurawiny
  • 350 ml letniej wody
  • 1,5 łyżeczki soli
Przepis
  1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy aktywny zakwas, żółtko jajka, żurawinę i sól. Wlewamy powoli letnią wodę i mieszamy składniki jedynie do połączenia. Białko jajka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy ją do ciasta i jeszcze raz mieszamy.
  2. Formę keksówkę (10x24 cm) wykładamy pergaminem lub smarujemy tłuszczem (np. olejem) i posypujemy mąką lub otrębami. Zwilżamy dłonie wodą i przekładamy ciasto do formy, wyrównujemy wierzch. Przykrywamy na 4,5 h.
  3. Po tym czasie wkładamy formę do rozgrzanego piekarnika i pieczemy chleb 40 minut w 200 stopniach. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.

Kategorie przepisów