Focaccia na zaczynie poolish z rozmarynem

Focaccia na zaczynie poolish z rozmarynem

Długo szukałem idealnego przepisu na focaccię. Niestety zmieniając same proporcje składników, nigdy do końca nie byłem zadowolony z efektu. Wprawdzie sama foccacia z winogronami, na którą recepturę podałem Wam w zeszłym roku, była całkiem niezła i przyjemnie chrupiąca, ale zdecydowanie brakowało jej pulchności i lekkości. Niedawno doszedłem do wniosku, co jest tego przyczyną, a odpowiedź brzmi: czas. Fani Wiedźmina pewnie pamiętają słynną wypowiedź Gauntera o’Dima: „Przy robieniu piernika najważniejszą przyprawą jest czas”. Tutaj jest podobnie zarówno focaccia, jak i pizza potrzebują po prostu cierpliwości i powolnego dojrzewania. Sama woda, drożdże i sól nawet w idealnych proporcjach to nie wszystko. To jest jedna z tych rzeczy, których nauczyłem się w trakcie kwarantanny. Brak pośpiechu w kuchni jest drogą do sukcesu, a cierpliwie przygotowany zakwas lub zaczyn działają cuda. Ta focaccia na zaczynie poolish jest na to najlepszym przykładem.

O zaczynie poolish pisałem Wam już ostatnio w przepisie na chlebki pita, więc nie będę się powtarzał (spragnieni wiedzy mogą kliknąć link). Focaccia na zaczynie poolish w stosunku do powszechnego sposobu stosowania drożdży ma dużą zaletę. Dzięki powolnej fermentacji ciasta jest ono delikatne i puszyste. Dodatkowo łatwo się wyrabia i stanowi dobrą alternatywę dla wypieków na zakwasie, bo czas ich przygotowania jest znacznie krótszy i nie wymaga tyle atencji. Dzień wcześniej wystarczy połączyć mąkę z wodą i drożdżami i odstawić, a kolejnego dnia zagnieść ciasto. W wersji dla cierpliwych gotowe ciasto polecam również odstawić do wyrośnięcia przez kolejne kilkanaście godzin w chłodnym miejscu. Wtedy efekt będzie najlepszy. Ale jeśli ochota na focaccię będzie zbyt duża, to można upiec ją znacznie szybciej.

Mam nadzieję, że ta focaccia na zaczynie poolish stanie się Waszą ulubioną. Cudownie pachnie rozmarynem i oliwą z oliwek, której nie żałowałem w przepisie. Ma chrupiący spód i wspaniałe puszyste wnętrze. Świetnie nada się do jedzenia jako samodzielna przekąska lub można ją wykorzystać do przyrządzenia kanapek. Na sam koniec mam jeszcze tylko jedną uwagę: do formowania ciasta nie używajcie wałka, tylko rozciągnijcie je rękoma. Nawet jeśli nie będzie wtedy miała idealnego kształtu, to wynagrodzi Was cudownie napowietrzoną strukturą. Wałek niestety zgniecie wszystkie pęcherzyki powietrza i powstanie nam płaski placek. Ta sama rada tyczy się pizzy. ?

Zdjęcie - Focaccia na zaczynie poolish z rozmarynem - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Focaccia na zaczynie poolish z rozmarynem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Focaccia z rozmarynem na zaczynie poolish Łukasz Długo szukałem idealnego przepisu na focaccię. Niestety zmieniając same proporcje składników, nigdy do końca nie byłem zadowolony z efektu. Wprawdzie sama foccacia… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska

Ilość porcji: 12-16 kawałków
Czas przygotowania: 20 minut Czas gotowania: 25 minut 25 minut 

SKŁADNIKI

Zaczyn poolish:

  • 150 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
  • 1 g suchych drożdży (¼ łyżeczki)*
  • 150 ml zimnej wody

 

Ciasto właściwe:

  • 500 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
  • 6 g suchych drożdży (1 łyżeczka)*
  • 14 g soli (2 łyżeczki)
  • 250 ml letniej wody
  • 80 ml oliwy z oliwek

 

Dodatkowo:

  • garść świeżego rozmarynu
  • łyżeczka gruboziarnistej soli morskiej
  • oliwa z oliwek do posmarowania formy oraz ciasta

PRZYGOTOWANIE

Zaczyn poolish

  1. Mąkę oraz drożdże wsyp do miski lub dużego słoika, wlej wodę i wymieszaj ze sobą drewnianą łyżką, aż do otrzymania jednolitej masy.
  2. Naczynie przykryj folią i odstaw na 12 godzin w temperaturze pokojowej. Po tym czasie objętość zaczynu powinna wzrosnąć trzykrotnie.

 

Ciasto właściwe

  1. Mąkę wsyp do miski, dodaj drożdże oraz sól i dokładnie wymieszaj. Kolejno wlej zaczyn poolish, wodę oraz oliwę z oliwek i zacznij wyrabiać ciasto. Powinno to trwać około 5 minut. Najlepiej jest zrobić to za pomocą miksera z hakami do ciasta drożdżowego, ponieważ ciasto będzie bardzo rzadkie. 
  2. Wyrobione ciasto przykryj folią i odstaw do wyrośnięcia przez 1,5 godziny. Powinno co najmniej podwoić swoją objętość.
  3. Po tym czasie ciasto wyrób krótko ponownie i uformuj z niego (rękoma, nie wałkiem!) duży placek o wymiarach blaszki do pieczenia posmarowanej uprzednio oliwą (u mnie 25x35 cm). Wierzch ciasta również posmaruj oliwą. Blaszkę przykryj ściereczką i odstaw ciasto na 1 godzinę do ponownego wyrośnięcia.
  4. W wyrośniętym cieście zrób palcami dołki. Focaccię posyp na całej powierzchni rozmarynem i gruboziarnistą solą. Możesz polać ją dodatkową porcją oliwy.
  5. Focaccię wstaw do piekarnika nagrzanego do 220°C i przez około 20-25 minut do złotobrązowego koloru. Następnie wystudź i pokrój na porcje.

UWAGI

*W przypadku świeżych drożdży ilość należy podwoić, a drożdże rozprowadzić najpierw w wodzie przed wymieszaniem z mąką.

Kategorie przepisów