Falafel Scotch eggs - wegetariańskie jajka po szkocku z ciecierzycą

Falafel Scotch eggs - wegetariańskie jajka po szkocku z ciecierzycą

Scotch eggs, czyli jajka po szkocku to popularna brytyjska przekąska serwowana w tamtejszych pubach do piwa i chętnie zabierana na pikniki. Oryginalnie ugotowane na pół twardo jajko chowa się w surowym mięsie z białej kiełbasy, formując kulę, a następnie obtacza w bułce tartej i smaży na głębokim oleju. Odmiany tej potrawy znane są również w Niderlandach pod nazwą vogelnestje, co możemy przetłumaczyć jako jajko w gniazdku, czy w Brazylii, gdzie mówi się na nie bolovo, czyli po prostu ciastko z jajkiem. Niezależnie od nazwy, Scotch eggs to świetna przekąska, która aż się prosi o to, aby podać ją na wielkanocnym stole. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie stworzył własnej wersji tej szkockiej potrawy. W dodatku w pełni wegetariańskiej i moim zdaniem o niebo lepszej od oryginału!

Moje jajka po szkocku otoczyłem najlepszym zamiennikiem mięsa, jakie stworzył człowiek — falafelem. Ten kotlecik z ciecierzycy z mnóstwem aromatycznych przypraw takich jak kumin, czy kolendra nie ma sobie równych. Przygotowując jajka po szkocku, mój ulubiony przepis na falafele nieco zmodyfikowałem, dodając odrobinę świeżego tymianku, który świetnie się komponuje z pozostałymi składnikami. Kule z ciecierzycy tradycyjnie usmażyłem na głębokim oleju, ale możecie również upiec je w piekarniku po uprzednim posmarowaniu olejem. Chociaż smażone wychodzą moim zdaniem dużo lepsze. W moim przepisie na falafel Scotch eggs wykorzystałem również jajka przepiórcze zamiast kurzych. Dzięki czemu są bardziej filigranowe i w sam raz na jeden ząb (albo dwa). Jeżeli jednak chcecie przyrządzić je z jajkami kurzymi, to ilość składników pomnóżcie razy dwa dla tej samej ilości porcji. Jeszcze na zachętę dodam, że jajka po szkocku smakują wprost obłędnie z domowym sosem tatarskim. Z pewnością w takiej formie nikt nie będzie się im mógł oprzeć! ?

Zdjęcie - Falafel Scotch eggs - wegetariańskie jajka po szkocku z ciecierzycą - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Falafel Scotch eggs - wegetariańskie jajka po szkocku z ciecierzycą - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Falafel Scotch eggs - wegetariańskie jajka po szkocku z ciecierzycą Łukasz Scotch eggs, czyli jajka po szkocku to popularna brytyjska przekąska serwowana w tamtejszych pubach do piwa i chętnie zabierana na pikniki. Oryginalnie… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska

Ilość porcji: 10
Czas przygotowania: 45 minut Czas gotowania: 15 minut 15 minut

Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano )

SKŁADNIKI

  • 10 przepiórczych jajek
  • 150 g suszonych ziaren ciecierzycy
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżka posiekanego tymianku
  • 1 łyżeczka mielonego kuminu
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry
  • ½ łyżeczki mielonego cynamonu
  • ½ łyżeczki mielonej papryczki chili
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej
  • ½ łyżeczki soli
  • olej do smażenia (najlepiej słonecznikowy lub rzepakowy)

PRZYGOTOWANIE

  1. Ciecierzycę namocz przez noc. Ja zalewam ją wrzątkiem i odstawiam do rana. Następnego dnia odcedź ją.
  2. Tak przygotowaną ciecierzycę zmiel z obraną cebulą oraz ząbkami czosnku w malakserze lub maszynce do mielenia mięsa.
  3. Do masy dodaj posiekaną drobno natkę pietruszki oraz tymianek, wszystkie przyprawy i łyżkę wody. Wymieszaj dokładnie. Masa powinna być jednolita i dać się formować. Spróbuj zrobić z niej kulę, jeśli się rozlatuje, możesz jeszcze zmielić ją dodatkowo blenderem. Masę odstaw na pół godziny w chłodne miejsce.
  4. W tym czasie ugotuj jajka przepiórcze na półtwardo (2-3 minuty). Ostudź je, a następnie obierz.
  5. Z gotowej masy uformuj duży placek, na środku ułóż jajko i nadaj kształt kuli, mocno ściskając, aby falafel się nie rozleciał. Podobnie postąp z pozostałymi jajkami.
  6. W rondelku lub niedużym garnku podgrzej taką ilość oleju, aby kule były w całości przykryte. Jajka smaż przez około 2-3 minuty do brązowego koloru. Odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.
  7. Falafel jest najlepszy na świeżo. Dlatego dzień wcześniej możesz przygotować kule i przechowywać je w lodówce, a przed podaniem je usmażyć.

Kategorie przepisów