Eklery z „kruszonką” (choux au craquelin)

Eklery z „kruszonką” (choux au craquelin)

Zdjęcie - Eklery z „kruszonką” (choux au craquelin) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Najpierw trochę teorii. Zarówno eklery, jak i ptysie, przygotowuje się z takiego samego, zaparzanego ciasta. Ciasto to nie zawiera w sobie cukru, otrzymujemy więc absolutnie neutralny w smaku wypiek. Możemy jednak dodać mu wyrazu (i słodyczy) przez swoistą „kruszonkę”. To nałożona na surowe ciasto ptysiowe dodatkowa warstwa słodkiej masy z cukru, masła i mąki, która w trakcie pieczenia pokrywa cały eklerek chrupiącą skorupką. I taki właśnie typ eklerka dziś Wam prezentuję. To tzw. choux au craquelin.

Zdjęcie - Eklery z „kruszonką” (choux au craquelin) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przygotowanie zaparzanego ciasta ptysiowego to (naprawdę!) nic trudnego i zajmuje tylko kilkanaście minut. Jedyna tajemnicą dobrych eklerów/ptysi jest dopilnowanie, aby ciasto dokładnie się wypiekło, czy wręcz wysuszyło w piekarniku. Tylko w takim wypadku nie zapadnie się po ostygnięciu i będzie przyjemnie chrupiące.

Zdjęcie - Eklery z „kruszonką” (choux au craquelin) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Z podanych proporcji upieczecie ok. 15-20 dorodnych eklerków (tu kolejna uwaga, nie nakładajcie zbyt dużych porcji ciasta na blachę- ciasto sporo wyrasta!).

Zdjęcie - Eklery z „kruszonką” (choux au craquelin) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Gotowe eklery możecie przeciąć wzdłuż na pół i wtedy napełnić je nadzieniem lub kremem napełnić szprycę z „długą” końcówką i tym sposobem „nastrzyknąć” ciasteczka kremem wewnątrz.

Przepis na budyniowy krem waniliowy, idealny do napełniania eklerów,  znajdziecie pod TYM LINKIEM. Powodzenia! :)

Składniki:
  • ciasto zaparzane
  • mleko - 1 szklanka (lub woda lub pół na pół)
  • mąka pszenna - 1 szklanka
  • masło - 80 g
  • sól - duża szczypta
  • jajko - 4 szt
  • kruszonka
  • masło - 80 g
  • brązowy cukier - 80 g
  • mąka pszenna - 80 g
Przygotowanie:

Kruszonka:

W miseczce wymieszaj mąkę z brązowym cukrem i masłem na gładką pastę. Rozwałkuj ją (między dwoma arkuszami papieru do pieczenia) na grubość ok. 3-4 mm. Schłódź.

Ciasto zaparzane:

W rondelku podgrzej mleko (wodę) z masłem i solą. Gdy się zagotuje, wsyp mąkę. Masę mieszaj (cały czas gotując) drewnianą łyżką, aż stanie się jednolita i zacznie odchodzić od dna garnka.

Ciast przełóż do misy miksera. Ciągle miksując wbijaj kolejno po jednym jajku, robiąc ok. 3 minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi jajkami. Ciasto ma być gładkie i ostudzone.

Gotowe ciasto przełóż do rękawa cukierniczego (lub d woreczka foliowego, od którego odetnij jeden z rogów). Ciasto nakładaj na kształt wąskich „batoników” na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Z wcześniej przygotowanej masy na kruszonkę wytnij nożem prostokąty wielkości mniej więc porcji ciasta na blasze. Na każdy eklerek nałóż taki prostokącik masy. (możesz też nie nakładać kruszonki, tylko wierzch każdego eklerka posmarować żółtkiem zmieszanym z odrobiną wody).

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 210 oC na 10 minut, zmniejsz temp. do 175 oC i piecz kolejnych 15 minut. Pozostaw eklery w wyłączonym piecu jeszcze na 5 minut. Ostudź, na kratce, napełnij kremem. Przepis na waniliowy krem budyniowy znajdziesz pod TYM LINKIEM.

Kategorie przepisów