Chowder kukurydziany

Chowder kukurydziany
Chowder kukurydziany, na który przepis znajdziecie poniżej, to nawiązanie do anglosaskiej tradycji kulinarnej. Jest to rodzaj zupy lub gulaszu przygotowywanego z mlekiem lub śmietaną albo zagęszczanego zasmażką, a jego historia sięga XVI wieku.
Pochodzenie słowa "chowder" nie zostało dotychczas wyjaśnione. Prawdopodobnie wywodzi się od francuskiego określenia kociołka (franc. chaudron) lub kuchenki (franc. chaudière) na której gotowano pierwsze chowdery.
Pierwotnie chowdery jadano głownie na żaglowcach lub w miastach portowych, a ich główny składnik stanowiły ryby i owoce morza. Nie mniej popularny jest chowder kukurydziany w skład którego wchodzą kukurydza, cebula, ziemniaki, mleko lub śmietana, a często także pomidory.
Chowder kukurydziany to dobry pomysł na wzbogacenie naszego menu w jesienne i zimowe miesiące.
Więcej informacji o historii chowderów znajdziecie na stronie What's cooking America, a ja gorąco zachęcam do wypróbowania naszego przepisu na tą gęstą, pożywną zupę z kukurydzą. Jest wyjątkowo smaczna, a niewielki dodatek pasty Vegamite lub Marmite dodatkowo wzbogaci ją o cenne mikroelementy.
Chowder kukurydziany naprawdę jest tego wart :)

Zdjęcie - Chowder kukurydziany - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chowder kukurydziany Chowder kukurydziany - składniki
  • 2 duże (350-400g) puszki kukurydzy (można zastąpić mrożoną) lub 4-5 kolb świeżej kukurydzy
  • około jednego litra bulionu warzywnego lub drobiowego
  • 200 ml śmietany do zup lub mleka
  • 1 duża cebula
  • 1 średniej wielkości marchewka
  • 3 średniej wielkości ziemniaki
  • 3 papryczki chili (jeśli wolicie łagodniejszą wersję wystarczy 1 papryczka)
  • opcjonalnie 5 -6 suszonych pomidorów lub 2-3 świeże mięsiste pomidory
  • 2-3 łyżki oleju (możecie wykorzystać olej z pomidorów, jeśli używacie suszonych)
  • 2 ząbki czosnku
  • pół łyżeczki wędzonej papryki
  • 1 listek laurowy
  • 1 ziarenko ziela angielskiego
  • 1 płaska łyżeczka pasty Vegemite lub Marmite ***
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • sól, mielony czarny pieprz i pieprz cayenne do smaku
  • opcjonalnie około 150 g kiełbasy chorizio
*** Vegemite i Marmite to pasty zrobione z wyciągu z drożdży z warzywami i przyprawami, stosowane podobnie jak Maggi. Zawierają witaminy z grupy B (B1, B2, B12, kwas foliowy i niacynę.
Obie pasty są aktualnie dostępne są m.in. w sklepie internetowym Kuchnie Świata

Chowder kukurydziany przygotowanie tradycyjne W garnku o grubym dnie rozgrzać olej. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, posiekany czosnek i papryczki chili, smażyć około 2 minut, mieszając od czasu do czasu, aby się nie przypaliły. Dodać drobno pokrojone pomidory i smażyć kolejne 7-10 minut, aż pomidory się rozpadną. Dodać bulion, plasterki marchewki, pokrojone w kostkę ziemniaki, kukurydzę i przyprawy, gotować około 20 - 25 minut lub dopóki ziemniaki nie będą miękkie. Śmietanę (lub mleko) wymieszać z kilkoma łyżkami zupy i dodać do chowderu. Gotować na niewielkim ogniu jeszcze dwie - trzy minuty. Po ugotowaniu doprawić do smaku pastą Vegemite lub Marmite i zamieszać.

Chowder kukurydziany z wolnowaru Na patelni lub w wolnowarze (jeśli macie model Crock-Pot z powłoką DuraCeramic) rozgrzać olej. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, posiekany czosnek i papryczki chili, smażyć około 2 minut, mieszając od czasu do czasu, aby się nie przypaliły. Dodać drobno pokrojone pomidory i smażyć kolejne 7 -10 minut, aż pomidory się rozpadną.
Całość zalać bulionem i dodać pozostałe składniki. Na około 15 minut przed końcem dodać zahartowaną kilkoma łyżkami zupy śmietanę lub mleko oraz doprawić do smaku pastą Vegemite lub Marmite i zamieszać.
Czas wolnowarzenia
opcja low - 4-5 godzin
opcja high 2-3 godziny

Chowder kukurydziany w robotach Kohersen Mycook Cebulę i czosnek wrzucić na wirujące noże, miksować przez 10 sekund z prędkością 6.
Dodać olej, posiekane chili i podsmażać przez 2 minuty w temperaturze 90ºC, z prędkością 1.
Dodać pokrojone pomidory i podsmażać przez 2 minuty w temperaturze 90ºC, z prędkością 2.
Dodać bulion, plasterki marchewki, pokrojone w kostkę ziemniaki, kukurydzę i przyprawy, gotować około 12 minut w temperaturze 100ºC, z prędkością 2. Śmietanę (lub mleko) wymieszać z kilkoma łyżkami zupy i dodać do chowderu. Doprawić do smaku pastą Vegemite lub Marmite i gotować 2 minuty w temperaturze 80ºC, z prędkością 2.

Chowder kukurydziany świetnie smakuje z cienkimi plasterkami kiełbasy chorizio.
Zdjęcie - Chowder kukurydziany - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chowder kukurydziany

Kategorie przepisów